Ponad 2 miliony turystów w Toruniu

Urząd Miasta Torunia (Torun.pl)

W ubiegłym roku Toruń odwiedziły ponad 2 miliony gości – podaje toruński Ośrodek Informacji Turystycznej w 14. edycji raportu na temat turystyki przyjazdowej

– Zainteresowanie Toruniem nie słabnie. Od kilku lat do naszego miasta przyjeżdżają ponad 2 miliony turystów rocznie. Według szacunków w 2018 roku było ich 2,35 miliona. Niezmiennie duża grupa deklaruje, że jeszcze do nas wróci – poinformował prezydent Torunia Michał Zaleski na wczorajszej konferencji prasowej.

Jak wynika z raportu Ośrodka Informacji Turystycznej, w Toruniu wydłuża się sezon turystyczny. Rozpoczyna się już w kwietniu, a kończy, jeśli pogoda sprzyja, nawet w listopadzie. – Od lat sierpień jest miesiącem, kiedy przyjeżdża do nas najwięcej turystów. Wynika to też z tego, że w tym miesiącu wakacje mają kraje Europy Zachodniej, trwają też wakacje w Polsce – tłumaczył dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej Szymon Wiśniewski. Szczególnie duże obłożenie widać w weekendy.

W roku 2018 najwięcej turystów przyjechało do Torunia z województwa kujawsko-pomorskiego (35,2 procent), sporo także z województw: mazowieckiego (12,5 procent), pomorskiego (9,1 procent), łódzkiego (7,7 procent) i wielkopolskiego (7,6 procent). Turyści krajowi stanowili aż 85,1 procent wszystkich odwiedzających.

Jeśli chodzi o gości zagranicznych, to niezmiennie dominowali Niemcy (41 procent), na dalszych miejscach znaleźli się: Anglicy (16,5 procent), Włosi (8,4 procent), Francuzi (5,1 procent) i Hiszpanie (4 procent). – Zmiana, jaką obserwuje się w całej Polsce, jest taka, że mniej turystów niemieckich korzysta z podróży grupowej na rzecz turystyki indywidualnej. Cieszy silny wzrost liczby turystów z Włoch, Francji i Hiszpanii, czemu sprzyja rozwój tanich linii lotniczych – wyjaśnił Szymon Wiśniewski.

Toruń niezmiennie kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem i piernikami. W roku 2018 coraz częściej wymieniana była także starówka. Połowa turystów jako cel wizyty wskazała zwiedzanie. Przyjezdni zostawiają też w Toruniu coraz więcej pieniędzy. Szacuje się, że w 2018 roku było to średnio 251 złotych (w 2017 roku – 218 złotych). Turyści wyjeżdżali zadowoleni – 97,7 procent Polaków i 98,2 procent cudzoziemców wyraziło chęć rekomendowania Torunia jako miasta, do którego warto przyjechać.

Główną zaletą Torunia, zdaniem odwiedzających, jest atmosfera. – Bardzo często turyści wskazują, że podobają im się elementy wizerunku miasta, czyli odrestaurowane zabytki, kamienice, ulice. To sprawia, że często mówimy, że w Toruniu jest jak w bombonierce – powiedział Szymon Wiśniewski.

Turystom nie podobała się natomiast zbyt mała liczba miejsc parkingowych w pobliżu starówki. Obcokrajowcy wymienili na przykład nieczystości i gastronomię. Wśród minusów turyści wymieniali także tłumy na starówce w szczycie sezonu.

W Toruniu zmienia się sytuacja związana z usługami noclegowymi. Coraz popularniejszy staje się najem krótkoterminowy. – Intensywnie powiększa się baza apartamentów – obecnie działa około 250 obiektów tego typu, głównie na Starym Mieście, ale także na Bydgoskim Przedmieściu – powiedział Szymon Wiśniewski. W latach 2017-2018 pojawiło się około 100 nowych apartamentów, co oznacza wzrost o około 60 procent. Jak wynika z raportu, w Toruniu jest ponad 6 tysięcy miejsc noclegowych, dostępnych w około 2,3 tysiąca pokojów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku w Toruniu nocowało ponad 360 tysięcy osób. – Szacunki Ośrodka Informacji Turystycznej wskazują, że mogło to być ponad pół miliona osób – dodał Szymon Wiśniewski.

Zdaniem przedstawicieli Ośrodka Informacji Turystycznej w 2019 roku liczba odwiedzających powinna utrzymać się podobnym poziomie. Nadal też będzie się intensywnie powiększać liczba pokojów hotelowych i mieszkań pod wynajem krótkoterminowy. Tak jak w minionym roku największe obłożenie w obiektach noclegowych spodziewane jest w weekendy, dni ustawowo wolne od pracy i podczas wydarzeń sportowych.

Źródło: Urząd Miasta Torunia

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Grecji strajkują marynarze

O północy w Grecji rozpoczął się 24-godzinny strajk marynarzy. Utrudnienia komunikacyjne dotkną tysiące podróżnych ...

Wizz Air poleci z Gdańska do Bodo

W maju węgierski przewoźnik zacznie latać z Gdańska do norweskiego Bodo. Będzie to 146 ...

Traveldata: W okresie last minute Egipt trzyma się mocno

Fuerteventura, Teneryfa i Majorka – jak pokazuje raport Traveldaty, na tych hiszpańskich wyspach w ...

Thomas Cook zaczął sprzedawać Lato 2019

Thomas Cook uruchomił w Niemczech sprzedaż pierwszej części oferty na lato 2019 roku Klienci ...

Wybierz najlepszą ofertę Last Minute!

Oferty Last Minute, to zdecydowanie najbardziej sensowne cenowo oferty na rynku turystycznym. Wiele osób ...

Wybryk na lotnisku będzie słono kosztował

Pogranicznicy będą mieli więcej możliwości karania za zagrażające bezpieczeństwu zachowania pasażerów. Do Rządowego Centrum ...