Ponad 2 miliony turystów w Toruniu

Urząd Miasta Torunia (Torun.pl)

W ubiegłym roku Toruń odwiedziły ponad 2 miliony gości – podaje toruński Ośrodek Informacji Turystycznej w 14. edycji raportu na temat turystyki przyjazdowej

– Zainteresowanie Toruniem nie słabnie. Od kilku lat do naszego miasta przyjeżdżają ponad 2 miliony turystów rocznie. Według szacunków w 2018 roku było ich 2,35 miliona. Niezmiennie duża grupa deklaruje, że jeszcze do nas wróci – poinformował prezydent Torunia Michał Zaleski na wczorajszej konferencji prasowej.

Jak wynika z raportu Ośrodka Informacji Turystycznej, w Toruniu wydłuża się sezon turystyczny. Rozpoczyna się już w kwietniu, a kończy, jeśli pogoda sprzyja, nawet w listopadzie. – Od lat sierpień jest miesiącem, kiedy przyjeżdża do nas najwięcej turystów. Wynika to też z tego, że w tym miesiącu wakacje mają kraje Europy Zachodniej, trwają też wakacje w Polsce – tłumaczył dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej Szymon Wiśniewski. Szczególnie duże obłożenie widać w weekendy.

W roku 2018 najwięcej turystów przyjechało do Torunia z województwa kujawsko-pomorskiego (35,2 procent), sporo także z województw: mazowieckiego (12,5 procent), pomorskiego (9,1 procent), łódzkiego (7,7 procent) i wielkopolskiego (7,6 procent). Turyści krajowi stanowili aż 85,1 procent wszystkich odwiedzających.

Jeśli chodzi o gości zagranicznych, to niezmiennie dominowali Niemcy (41 procent), na dalszych miejscach znaleźli się: Anglicy (16,5 procent), Włosi (8,4 procent), Francuzi (5,1 procent) i Hiszpanie (4 procent). – Zmiana, jaką obserwuje się w całej Polsce, jest taka, że mniej turystów niemieckich korzysta z podróży grupowej na rzecz turystyki indywidualnej. Cieszy silny wzrost liczby turystów z Włoch, Francji i Hiszpanii, czemu sprzyja rozwój tanich linii lotniczych – wyjaśnił Szymon Wiśniewski.

Toruń niezmiennie kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem i piernikami. W roku 2018 coraz częściej wymieniana była także starówka. Połowa turystów jako cel wizyty wskazała zwiedzanie. Przyjezdni zostawiają też w Toruniu coraz więcej pieniędzy. Szacuje się, że w 2018 roku było to średnio 251 złotych (w 2017 roku – 218 złotych). Turyści wyjeżdżali zadowoleni – 97,7 procent Polaków i 98,2 procent cudzoziemców wyraziło chęć rekomendowania Torunia jako miasta, do którego warto przyjechać.

Główną zaletą Torunia, zdaniem odwiedzających, jest atmosfera. – Bardzo często turyści wskazują, że podobają im się elementy wizerunku miasta, czyli odrestaurowane zabytki, kamienice, ulice. To sprawia, że często mówimy, że w Toruniu jest jak w bombonierce – powiedział Szymon Wiśniewski.

Turystom nie podobała się natomiast zbyt mała liczba miejsc parkingowych w pobliżu starówki. Obcokrajowcy wymienili na przykład nieczystości i gastronomię. Wśród minusów turyści wymieniali także tłumy na starówce w szczycie sezonu.

W Toruniu zmienia się sytuacja związana z usługami noclegowymi. Coraz popularniejszy staje się najem krótkoterminowy. – Intensywnie powiększa się baza apartamentów – obecnie działa około 250 obiektów tego typu, głównie na Starym Mieście, ale także na Bydgoskim Przedmieściu – powiedział Szymon Wiśniewski. W latach 2017-2018 pojawiło się około 100 nowych apartamentów, co oznacza wzrost o około 60 procent. Jak wynika z raportu, w Toruniu jest ponad 6 tysięcy miejsc noclegowych, dostępnych w około 2,3 tysiąca pokojów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku w Toruniu nocowało ponad 360 tysięcy osób. – Szacunki Ośrodka Informacji Turystycznej wskazują, że mogło to być ponad pół miliona osób – dodał Szymon Wiśniewski.

Zdaniem przedstawicieli Ośrodka Informacji Turystycznej w 2019 roku liczba odwiedzających powinna utrzymać się podobnym poziomie. Nadal też będzie się intensywnie powiększać liczba pokojów hotelowych i mieszkań pod wynajem krótkoterminowy. Tak jak w minionym roku największe obłożenie w obiektach noclegowych spodziewane jest w weekendy, dni ustawowo wolne od pracy i podczas wydarzeń sportowych.

Źródło: Urząd Miasta Torunia

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gołdap – Mazurski Zdrój EDEN-em 2019 roku

Gołdap – Mazurski Zdrój została zwycięzcą konkursu EDEN na najlepsze europejskie miejsca turystyczne przestrzegające ...

Japonia znów z najmocniejszym paszportem

Najlepszym paszportem trzeci rok z rzędu mogą cieszyć się obywatele Japonii – mają prawo ...

Ponad 100 nowych pociągów regio i interregio

Pojutrze, 9 grudnia, wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. W wielu regionach ...

Czaputowicz: Polska za znoszeniem kontroli na granicach

Polska popiera stopniowe znoszenie kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej. Kluczowa pozostaje jednak ocena ...

MSZ ostrzega przed wyjazdem do Jerozolimy

Czerwone, trzeciego stopnia w czterostopniowej skali, jest ostrzeżenie, jakie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w ...

Polacy chcą CPK  i kolei dużych prędkości

Polacy uważają, że nowe lotnisko przesiadkowe jest potrzebne – wynika z badań Instytutu Badań ...