Plan wycieczki to podstawa

Najważniejszym czynnikiem jest to, czy zaplanujemy wakacje samodzielnie, czy zdecydujemy się na zakup wycieczki przez biuro podróży. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. W przypadku wakacji zorganizowanych przez pośrednika warto zweryfikować, co składa się na ostateczną cenę - czasami niektóre atrakcje nie są wliczone do ostatecznego rachunku. Wakacje na własną rękę pozwolą na większą elastyczność oraz dostosowywanie każdego elementu wycieczki pod indywidualne preferencje. Dodatkowo jeżeli zależy nam na optymalizacji kosztów warto jako miejsce wypoczynku wybrać mniej popularne miejsce, oprócz tego, że ceny będą znacznie korzystniejsze, to unikniemy dzikich tłumów turystów.

Optymalizacja kosztów na wakacjach

Jeżeli wybraliśmy się na wakacje na własną rękę, warto rozważyć samodzielne przygotowywanie posiłków. Zakupy lokalnych przysmaków w sklepach, gdzie kupują mieszkańcy to nie tylko ulga dla portfela, ale także opcja na poznanie regionalnych smaków. W przypadku, gdy wybieramy restauracje lub bar, wówczas omijajmy lokale w najbardziej turystycznych punkach. W takich miejscach jest zwykle najdrożej, a kuchnia nastawiona jest pod turystów. Czasami przejście kilkanaście metrów dalej pozwoli na trafienie do miejsc, które odwiedzają lokalsi, dzięki czemu będziemy mieć szansę posmakować lokalnych dań bez wydawania fortuny.

Jak płacić na wakacjach?

Odpowiedź na to pytanie mogłaby się zawrzeć w jednym słowie, czyli oszczędnie. Łatwo mówić, natomiast jak zrobić to w praktyce? Warto pamiętać, że jeżeli będziemy płacić kartą złotówkową za granicą, będziemy narażeni na niekorzystne przewalutowanie środków podczas transakcji. Dodatkowo wypłata z bankomatu może być także obciążona dodatkowymi kosztami. Być może jesteśmy fanami gotówki i pomyślimy, że świetnym pomysłem będzie wymiana środków na lotnisku, chwilę przed wylotem. Nic bardziej mylnego. Kantory w tego typu miejscach oraz w turystycznych lokalizacjach mają największe spready, a co za tym idzie kursy walut dla klientów są wyjątkowo nieatrakcyjne. Dlatego nie warto zostawiać kwestii zakupu waluty na ostatnią chwilę.

Niezależnie, czy chcemy na wakacjach za granicą płacić gotówką, czy kartą warto zadbać o wymianę środków wcześniej. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie konta walutowego (często banki oferują darmowe prowadzenie rachunku w najpopularniejszych walutach) oraz wymiana waluty na ten rachunek. Wówczas niezależnie, czy będziemy płacić kartą, czy wypłacać środki z bankomatu unikniemy automatycznego przewalutowania. Wymiany waluty online możemy dokonać w banku, kantorach internetowych lub na platformach wymiany walut. Przykładowo w serwisie Walutomat.pl możemy wymienić euro nawet o 8% taniej niż w banku: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/. Przed zakupem euro warto porównać oferty i wybrać najlepszą, zdecydowanie pozwoli to zoptymalizować budżet wakacyjny, dzięki czemu będziemy mogli sobie pozwolić na więcej podczas urlopu.

Dobry plan to realne oszczędności na wakacjach

Jednak w planowaniu budżetu nie warto tracić głowy. Chodzi o rozsądne oszczędzanie. Nie chodzi o to, aby odmawiać sobie wszystkiego, czy wybierać tylko najtańsze rozwiązania. Wakacje są raz w roku, więc wydawajmy pieniądze na rzeczy, które są dla nas ważne.

Materiał Promocyjny