Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej 

Błękit i zieleń - to główny powód, dla którego położona w regionie Epiru miejscowość Syvota jest uważana za jedno z najbardziej egzotycznych miejsc w Grecji. Wycięte niczym koronka wybrzeże, soczysta zieleń, długie, osłonięte plaże z krystalicznie czystą wodą i tajemniczymi zatoczkami - to tylko niektóre z zalet Syvoty i jej okolic, które oferuje ludziom natura. To idealny przystanek dla żeglarzy archipelagu jońskiego, ale i obowiązkowy cel odwiedzin i miejsce wytchnienia dla wszystkich podróżników.

W niewielkiej odległości od wybrzeża rozrzucone są niewielkie wysepki  Mavro Oros, czyli Czarna Góra, Nisida Agios Nikolaos, Mourtemeno i inne. Warto wynająć łódź, by je odwiedzić, żeglując po obmywających je spokojnych wodach. Można odkryć wtedy swoje własne sekretne zatoczki i brzegi (polecamy nasze ulubione plaże Diapori i Alati, czyli sól) i dać się zaczarować magii tego rajskiego miejsca.

Foto: Plaża w Lichnos, Parga / Źródło: Archiwum GNTO

Białe plaże o tajemniczych nazwach

Najbardziej znana plaża znajduje się w Nisida Agios Nikolaos, a jest to nic innego jak Pisina, czyli po grecku basen. Cieszy wypoczywających drobnym białym piaskiem i zielono-niebieskimi, przezroczystymi wodami, otoczonymi soczystą zielenią roślin.

W Mourtemeno koniecznie trzeba odwiedzić drugą pięciogwiazdkową plażę tego regionu - Bella Vraka. Można dojść do niej pieszo, przechodząc przez wąski pas złotego piasku od strony lądu. W pobliżu centrum osady warto też zobaczyć plażę Zavia z jej zielonym otoczeniem i turkusowymi wodami.

Foto: Jezioro Janina jesienią / Źródło: Archiwum GNTO

Nie można przegapić również północnej części Syvoty, gdzie wyróżnia się urodą Zeri i piaszczystobiała plaża o uroczej nazwie Gallikos Molos, czyli francuskie molo.

Z kolei, jeśli opuści się Syvotę i ruszy w stronę Perdiki, czekają na turystę jeszcze dwie piękne plaże - Mikri i Megali Ammos, czyli Mały i Duży Piasek), na których można uprawiać sporty wodne.

Foto: Park Narodowy Amvrakikos / Źródło: Archiwum GNTO

Parga – architektura i natura

Parga to znane nadmorskie miasto Epiru i popularne miejsce na wakacje. Zbudowana amfiteatralnie niewielkimi kolorowymi domami, schodzącymi w stronę zatoki z zalesioną wyspą Panagią, leżącą w cieniu weneckiego zamku.

Obowiązkowy jest tu spacer po starym mieście, brukowanymi uliczkami ciasno zabudowanymi domami o kolorowych fasadach, z pięknymi łukami, placami, schodami i oknami pełnymi kwiatów. A wieczorem z murów weneckiego zamku podziwianie hipnotyzującego widoku zachodu słońca, chowającego się w szmaragdowych wodach Morza Jońskiego.

Foto: Wenecki zamek, Parga / Źródło: Archiwum GNTO

Zanim jednak zapadnie zmrok warto przejść się deptakiem nadmorskim, urozmaiconym licznymi sklepami z pamiątkami, stylowymi restauracjami i barami, w których można się napić lub zjeść ciesząc się widokiem oświetlonego zamku i wysepki Panagia.

Aktywnie w morzu i na lądzie

Urozmaicone, wyrzeźbione brzegi tego regionu stwarzają doskonałe warunki do orzeźwiającego nurkowania i uprawiania sportów wodnych, nie wspominając o tym, że plaże zapewniają liczne usługi i udogodnienia, dzięki którym pobyt tutaj będzie jeszcze przyjemniejszy. Warto wymienić: Krioneri (z której można przepłynąć na Panagię) i plaża Piso-Krioneri w osadzie miejskiej, kosmopolityczna złota plaża Valtos, zalesiona plaża Lychnos z jaskiniami morskimi, mała zatoczka Agios Giannakis i wreszcie plaża Sarakiniko z drobnym piaskiem i gajem oliwnym w tle.

Biorąc za punkt wypadowy Pargę, można zapuścić się w okolice i odwiedzić źródła rzeki Acheron, stanowisko archeologiczne Nekromanteio (Wyrocznię Umarłych), historyczną dzielnicę Souli, a także wyspy Paxi i Antipaxi, do których dotrze się łódkami odpływającymi z miejskiego portu.

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej 

Źródło: http://www.visitgreece.gr