Symbolicznym wykuciem w lodzie daty otwarcia lotniska zainaugurował działalność Port Lotniczy Lublin. O 14.05 wystartował z niego pierwszy samolot do Londynu.

Uruchomienie Portu Lotniczego Lublin przyczyni się do rozwoju miasta i całego regionu - uważają samorządowcy. Zdaniem prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka to wydarzenie może mieć duże znaczenie dla rozwoju lubelskich uczelni. Jak mówi, dzięki lotnisku łatwiejsze będzie umiędzynarodowienie kontaktów Lublina, który jest piątym,największym ośrodkiem akademickim w kraju.

Żuk liczy także, że w niedługiej przyszłości uruchomione zostaną loty do Kijowa lub innych miast na wschodzie dzięki czemu łatwiejsze będzie promowanie wspólnoty kulturowej między sąsiednimi krajami.

Marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman, który był jednym z pasażerów pierwszego lotu z Lublina do Londynu zapowiedział, że od samego początku chce wykorzystywać szanse jakie daje regionowi nowy port lotniczy dlatego odbędzie spotkania z ambasadorem Polski w Wielkiej Brytanii, z prezesem Polsko-Brytyjskiej Izby Gospodarczej oraz przedstawicielami Polonii. - Świat musi się dowiedzieć, że u nas jest lotnisko - mówi Hetman.

Wybudowany w ciągu dwóch lat terminal o powierzchni 11 tysięcy metrów kwadratowych może obsłużyć do miliona pasażerów rocznie. Budowa kosztowała prawie 400 mln złotych. 144,5 mln złotych stanowiły środki pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Jest to pierwszy port pasażerski, którego właścicielem w całości są samorządy.