Ujemny wynik finansowy firma objaśnia spadkiem sprzedaży wyjazdów do ulubionych przez rosyjskich turystów miejsc wypoczynku - Egiptu i Tajlandii ubiegłej zimy. To z kolei konsekwencja egipskiej rewolucji oraz powodzi w Tajlandii - podała gazeta "Wiedomosti".

Thomas Cook miał jednak gorsze wyniki nie tylko w Rosji, ale także w całej Europie Wschodniej. Zysk firmy w regionie zmniejszył się o 31 proc. do 50,1 mln funtów.

Z powodu trudnej sytuacji Thomas Cook zmienia swój rosyjski biznes. Rezygnuje z regionalnych przewozów lotniczych, zamyka przynoszące straty biura, zmniejsza pulę rezerwacji w hotelach i samolotach dla rynku rosyjskiego.

Firma w Rosji działa od lipca 2011 w spółce joint venture z Inturistem należącym do AFK Sistiema oligarchy Mordaszowa. Umowa stanowi, że jeżeli EBITA (zysk firmy przed potrąceniem amortyzacji, podatków oraz procentów od kredytów) będzie mniejsza niż 15 mln funtów, to Thomas Cook zwróci sobie taką kwotę z pieniędzy zainwestowanych w momencie utworzenia joint venture. Na razie nie wiadomo, czy Brytyjczycy taki zwrot od Sistiemy dostali.