Ryanair wraca na lotnisko Chopina

Niskokosztowy Ryanair nie będzie już latał po Polsce z lotniska w Modlinie. Ma zamiar operować z lotniska Chopina, skąd uruchomi rejsy do Wrocławia i Gdańska

Publikacja: 26.04.2016 12:40

Ryanair wraca na lotnisko Chopina

Foto: Bloomberg

Obydwa kierunki będzie obsługiwał 3 razy dziennie boeingami 737. Od soboty, 30 kwietnia bilety na trasach krajowych Ryanaira mają być dostępne z ceną od 39 złotych. Na tej trasie z Warszawy dotychczas latał jedynie LOT, w przypadku Wrocławia jest to 6 rejsów dziennie. Dla narodowego przewoźnika, to fatalna wiadomość, bo Irlandczycy są znani z bardzo agresywnych promocji. I oferowana obecnie cena wcale nie musi być najniższą, jaką będą chcieli skusić pasażerów.

Inna sprawa, że i z Warszawy i z Gdańska ruch LOT-u jest głównie tranzytowy,  pasażerowie nie płacą więc oddzielnie za to połączenie.

Ryanair przeniesie się na lotnisko Chopina dopiero po zakończeniu sezonu letniego, czyli będzie stamtąd latać od 30 października. Irlandzka linia już latała z tego portu, kiedy w Modlinie był remont pasa startowego. Jej obecna decyzja jest zaskakująca, ponieważ prezes tej linii, Michael O'Leary, nazywał wówczas stołeczny port „shocking airport", narzekając na wysokość stosowanych tam opłat. I zarzekał się, że tam nie wróci. Z kolei dyrektor naczelny lotniska Chopina Mariusz Szpikowski, w rozmowie z „Rzeczpospolitą" nie ukrywał, że nie zależy mu na zwiększaniu połączeń dla samego ich zwiększania, bo zamierza stawiać na te „wysokiej jakości".

Teraz lotnisko Chopina w komunikacie prasowym poinformowało, że skoro jest lotniskiem użytku publicznego, to jest zobligowane do obsługiwania wszystkich przewoźników na równych zasadach, w miarę dostępności tzw. slotów, czyli godzin startów i lądowań. „Decyzja Ryanaira nie wymagała konsultacji z zarządzającym portem i nie wymaga podpisywania żadnych umów. Nie zabiegaliśmy o te połączenia i nie przewidujemy finansowania ich z tzw. funduszy marketingowych, co zdarza się w przypadku innych - mniejszych portów lotniczych" - czytamy w komunikacie.

Na konferencji prasowej w Warszawie 26 kwietnia Ryanair ogłosił również postawienie w modlińskiej bazie kolejnego, trzeciego już, samolotu i kolejnych w Gdańsku i we Wrocławiu. Z Modlina zimą ma być otwartych 8 nowych tras do: Belfastu, Birmingham, Edynburga, Leeds, Newcastle, Porto, Tuluzy i Walencji, a także dołożone dodatkowe rejsy do Bristolu i Bergamo pod Mediolanem.

Irlandczycy wyliczyli, że takie zwiększenie siatki z Polski oznacza zainwestowanie w polski rynek 300 mln euro i stworzenie 2,6 tys. nowych miejsc pracy. Ryanair powołuje się tutaj na badania ACI, w których wyliczono, że każdy milion pasażerów przynosi pośrednio zwiększenie zatrudnienia o 750 ludzi. Z samego portu Chopina Ryanair zamierza rocznie przewozić po 650 tysięcy pasażerów.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek