Federalna Agencja Transportu Lotniczego wydała pierwszą zgodę na regularne loty do Turcji. Dostały ją Uralskie Avialinie na przeloty w letnim sezonie turystycznym do tureckiego kurortu Antalya. Połączenia mogą się odbywać z Rostowa nad Donem, Kazania i Niżnego Nowogrodu siedem razy w tygodniu - podała gazeta "RBK".

Rosja wprowadziła zakaz odbywania lotów czarterowych do Turcji 1 grudnia 2015 r. po tym jak tureckie wojsko zestrzeliło rosyjski myśliwiec naruszający turecką przestrzeń powietrzną na granicy z Syrią. Wtedy też Kreml zabronił rodzimym biurom podróży sprzedawania grupowych wyjazdów turystycznych do Turcji. Kraj ten, obok Egiptu, był najpopularniejszym kierunkiem wypoczynkowym Rosjan. W 2015 r odpoczywało tam ponad 3,2 mln Rosjan.

Po zakazie lotów czarterowych (połączenia rejsowe nie zostały odwołane) wiele biur turystycznych w obu krajach miało duże kłopoty. Rosyjska branża szczególnie ucierpiała, bo wcześniej Kreml zawiesił też loty do drugiego bardzo popularnego kraju wypoczynkowego Rosjan - Egiptu. Teraz rosyjskie władze rozmawiają z egipskimi o wznowieniu rejsów.