Szwecja i Kanada najlepsze dla podróżnych LGBT

Prawa mniejszości, przepisy antydyskryminacyjne i zagrożenia dla podróżnych z grupy LGBT – gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów – ocenili eksperci tworzący Spartacus Gay Travel Index. Polska zajęła w zestawieniu 80 miejsce

Aktualizacja: 02.03.2018 10:05 Publikacja: 02.03.2018 07:41

Szwecja i Kanada najlepsze dla podróżnych LGBT

Foto: Pixabay

Niedawne zrównanie praw dla par hetero- i homoseksualnych poprawiło pozycję Niemiec w zestawieniu najbardziej przyjaznych krajów dla podróżnych LGBT, Spartacus Gay Travel Index – informuje serwis eTurboNews. W efekcie, wraz z jedenastką innych krajów, Niemcy zajmują trzecie miejsce na liście. Pierwsze należy ex aequo do Kanady i Szwecji. Aktualizowany co roku indeks monitoruje sytuację podróżnych LGBT w 197 krajach i terytoriach zależnych. W tym roku, po raz pierwszy w historii, obejmuje też obowiązujące w poszczególnych krajach przepisy dla ludzi po operacji zmiany płci.

Czołówka zestawienia zdominowana jest przez kraje Unii Europejskiej. Poza Kanadą, Szwecją i Niemcami znalazły się w niej także: Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Islandia, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, wyspa Reunion, Hiszpania i Wielka Brytania. Nieco mniej punktów i miejsca od 15 do 20, otrzymały ex aequo: Austria, Gibraltar, Irlandia, Luksemburg i Urugwaj.

Polska znalazła się na 80. pozycji zestawienia, wraz z trzynastką innych krajów: Albanią, Botswaną, Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi, Gwineą Bissau, Kazachstanem, Kosowem, Laosem, Macedonią, Mołdawią, Monako, Nikaraguą, San Marino i Singapurem.

Zdaniem autorów zestawienia najgorsze warunki dla podróżnych z grupy LGBT oferują (licząc od końca): Czeczenia (ze względu na zorganizowane mordy osób o odmiennej orientacji seksualnej), Somalia, Arabia Saudyjska, Iran, Jemen, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar i Malawi.

Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że w rankingu najmocniej podskoczyły oceny Izraela, Kolumbii, Kuby i Botswany. Obniżyły się za to notowania Brazylii (ze względu na liczne zabójstwa przedstawicieli mniejszości seksualnych) i Stanów Zjednoczonych (z powodu ograniczenia praw społeczności LGBT w wojsku i cofnięcia przepisów antydyskryminacyjnych wprowadzonych przez administrację Baracka Obamy).

Na ocenę w indeksie składają się trzy główne kategorie: prawa obywatelskie, przepisy dyskryminujące mniejszości seksualne i prześladowania. W pierwszej uwzględniane są m.in. prawa związków homoseksualnych i wprowadzenie przepisów antydyskryminacyjnych. W drugiej rejestrowane są przepisy ograniczające swobody społeczności LGBT: zakaz parad równości czy restrykcje dla zakażonych wirusem HIV. W trzeciej monitorowane są zaś zagrożenia, m.in. stosowanie kary śmierci, więzienia lub cielesnych za ujawnienie homoseksualizmu.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta