Rekordowy wynik PKP Intercity. Będzie Wi-Fi w pendolino

Fotorzepa/Marta Bogacz

PKP Intercity osiągnęło w 2016 r. najwyższe przychody przewozowe w historii, uzyskując wynik na poziomie 1,77 mld złotych. Przewoźnik planuje do wakacji zamontować Wi-Fi w pendolino.

Dodano, że przewoźnik po raz pierwszy od wielu lat uzyskał dodatni wynik finansowy w wysokości 47 mln zł. Poprzedni rok zakończył stratą w wysokości 56,8 mln złotych.

Z usług przewoźnika skorzystało w 2016 roku ponad 38,5 mln pasażerów, spółka zanotowała około 1,77 mld złotych przychodów ze sprzedanych biletów.

– Wyniki finansowe i wzrost liczby przewiezionych przez PKP Intercity osób pokazują, że pasażerowie coraz częściej wybierają ofertę tej spółki, bo jest ona dobrze przygotowana. Po latach tendencji spadkowej następuje wzrost zaufania pasażerów do przewoźników kolejowych – powiedział, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W 2016 roku z usług PKP Intercity skorzystało 38,5 mln klientów, o 7,3 mln pasażerów więcej niż rok wcześniej. Oznacza to 24 procent wzrost liczby podróżnych w porównaniu do 2015 roku.

W ubiegłym roku wzrost liczby pasażerów był widoczny we wszystkich grupach klientów. Z usług PKP Intercity skorzystało o 51 procent więcej seniorów, 32 proc. rodzin i 26 proc. studentów. Największy wzrost spółka odnotowała w segmencie pociągów ekonomicznych – na ich pokładach podróżowało 27 procent klientów więcej niż w 2015 roku. Wzrost podróżnych był widoczny na niemal wszystkich trasach.

Spółka wciąż jednak czeka na zwrot odsetek z tytułu spóźnionych dostaw pociągów ED250 wyprodukowanych przez koncern Alstom. Sprawa opóźnień była głośna i zakończyła się w sądzie arbitrażowym, który rozstrzygnął ją na korzyść PKP Intercity.

Plany PKP Intercity na 2017 rok

Świetny wynik spółka chciałaby utrzymać również w bieżącym roku. Jak zapewnia, pasażerowie mogą spodziewać się kilku nowości w najbliższych miesiącach. W pierwszym półroczu firma planuje rozszerzyć swoją ofertę biletową i wprowadzić możliwość zakupu biletów z różnymi zniżkami w jednej transakcji. Mają pojawić się również nowe połączenia międzynarodowe.

Na czerwiec z kolei przewidziany jest tymczasowy remont, który spółka zamierza przy okazji wykorzystać na zamontowanie Wi-Fi w Pendolino. – W czerwcu rozpoczną się przeglądu pociągów poziomu P4. Rozmawiamy z Alstomem, aby przy tej okazji doposażyć pociąg o Wi-Fi. Wiemy, że brak internetu to sprawa dokuczliwa – powiedział Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity, podczas konferencji prasowej.

W 2017 roku przewoźnik planuje również ogłosić i rozstrzygnąć zakup 55 nowych wagonów i 20 lokomotyw oraz przetarg modernizacji 335 wagonów i 20 lokomotyw EP07.

Mogą Ci się również spodobać

Agenci turystyczni solidaryzują się z touroperatorami w krytyce TUI

Biuro podróży TUI traktuje nieuczciwie agentów turystycznych. A stosowane przez niego ceny poniżej kosztów ...

Linie lotnicze powinny mieć gwarancje na wypadek bankructw

Niemieccy przedsiębiorcy turystyczni domagają się wprowadzenia w przepisach zabezpieczeń dla wpłat klientów za kupione ...

Wakacje w roku szkolnym niemoralne

Zaledwie 50 procent Niemców, którzy wzięli udział w badaniu Holiday Extras, uważa, że wyjeżdżanie ...

Lotnisko we Wrocławiu – sześć razy Baltona

Baltona otworzy sześć sklepów na wrocławskim lotnisku. To rezultat konkursu rozstrzygniętego przez Port Lotniczy ...

Przywrócono połączenie kolejowe Zermatt ze światem

Turyści z popularnego szwajcarskiego ośrodka narciarskiego Zermatt, mogą już opuścić go koleją. Przez dwa ...

Nasilają się demonstracje w Tunezji

Podczas demonstracji w różnych miastach Tunezji rannych zostało kilkadziesiąt osób, a ponad 200 aresztowano. ...