Rekordowy wynik PKP Intercity. Będzie Wi-Fi w pendolino

Fotorzepa/Marta Bogacz

PKP Intercity osiągnęło w 2016 r. najwyższe przychody przewozowe w historii, uzyskując wynik na poziomie 1,77 mld złotych. Przewoźnik planuje do wakacji zamontować Wi-Fi w pendolino.

Dodano, że przewoźnik po raz pierwszy od wielu lat uzyskał dodatni wynik finansowy w wysokości 47 mln zł. Poprzedni rok zakończył stratą w wysokości 56,8 mln złotych.

Z usług przewoźnika skorzystało w 2016 roku ponad 38,5 mln pasażerów, spółka zanotowała około 1,77 mld złotych przychodów ze sprzedanych biletów.

– Wyniki finansowe i wzrost liczby przewiezionych przez PKP Intercity osób pokazują, że pasażerowie coraz częściej wybierają ofertę tej spółki, bo jest ona dobrze przygotowana. Po latach tendencji spadkowej następuje wzrost zaufania pasażerów do przewoźników kolejowych – powiedział, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W 2016 roku z usług PKP Intercity skorzystało 38,5 mln klientów, o 7,3 mln pasażerów więcej niż rok wcześniej. Oznacza to 24 procent wzrost liczby podróżnych w porównaniu do 2015 roku.

W ubiegłym roku wzrost liczby pasażerów był widoczny we wszystkich grupach klientów. Z usług PKP Intercity skorzystało o 51 procent więcej seniorów, 32 proc. rodzin i 26 proc. studentów. Największy wzrost spółka odnotowała w segmencie pociągów ekonomicznych – na ich pokładach podróżowało 27 procent klientów więcej niż w 2015 roku. Wzrost podróżnych był widoczny na niemal wszystkich trasach.

Spółka wciąż jednak czeka na zwrot odsetek z tytułu spóźnionych dostaw pociągów ED250 wyprodukowanych przez koncern Alstom. Sprawa opóźnień była głośna i zakończyła się w sądzie arbitrażowym, który rozstrzygnął ją na korzyść PKP Intercity.

Plany PKP Intercity na 2017 rok

Świetny wynik spółka chciałaby utrzymać również w bieżącym roku. Jak zapewnia, pasażerowie mogą spodziewać się kilku nowości w najbliższych miesiącach. W pierwszym półroczu firma planuje rozszerzyć swoją ofertę biletową i wprowadzić możliwość zakupu biletów z różnymi zniżkami w jednej transakcji. Mają pojawić się również nowe połączenia międzynarodowe.

Na czerwiec z kolei przewidziany jest tymczasowy remont, który spółka zamierza przy okazji wykorzystać na zamontowanie Wi-Fi w Pendolino. – W czerwcu rozpoczną się przeglądu pociągów poziomu P4. Rozmawiamy z Alstomem, aby przy tej okazji doposażyć pociąg o Wi-Fi. Wiemy, że brak internetu to sprawa dokuczliwa – powiedział Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity, podczas konferencji prasowej.

W 2017 roku przewoźnik planuje również ogłosić i rozstrzygnąć zakup 55 nowych wagonów i 20 lokomotyw oraz przetarg modernizacji 335 wagonów i 20 lokomotyw EP07.

Mogą Ci się również spodobać

Ibis otworzył podwoje w Tallinie

Nowo otwarty w stolicy Estonii hotel ibis Tallinn Centre to pierwszy obiekt tej marki ...

Grecja walczy z nielegalnym wynajmem mieszkań

Właściciele greckich lokali przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy dla turystów będą musieli rejestrować się na ...

Itaka: Mamy też Polskie Lato

Biuro Podróży Itaka rozszerzyła ofertę i dołączyła do niej wypoczynek w Polsce, nazwała ją ...

Traveldata: Słaby złoty osłabia biura podróży

Po kilku tygodniach, kiedy to Grecja przewodziła kierunkom, które podrożały najbardziej, licząc rok do ...

Air China polecą z Pekinu do Astany i Zurychu

Nowe trasy Air China, które linia lotnicza uruchomi w czerwcu, zapewnią bezpośrednie połączenia między ...

Zaczyna się remont lotniska w Wilnie

Od 14 lipca do 18 sierpnia samoloty, również te z Warszawy, zamiast w Wilnie ...