Związkowcy z LOT: Strajk będzie bezterminowy

Bloomberg

Związkowcy zrzeszeni w sześciu związkach zawodowych działających w LOT zapowiedzieli, że 1 maja rozpoczną w Warszawie na Lotnisku Chopina strajk generalny, bez określonego terminu zakończenia

Jak mówili podczas na konferencji prasowej szefowie dwóch organizacji, około 800 pracowników LOT-u (z 1600 etatowych) opowiedziało się za akcją protestacyjną, co oznacza, że mandat do przeprowadzenia tej akcji jest silny.

Szef związku zawodowego pilotów w LOT Adam Rzeszot przeprosił pasażerów za utrudnienia, jakie mogą ich spotkać tego dnia. – Zostaliśmy do tego zmuszeni do strajku – mówił. Związkowcy domagają się rozmów z kierownictwem LOT-u o zmianie zasad wynagradzania pracowników. Mają pretensje, że spółka nie zatrudnia personelu pokładowego ipilotów na umowy o pracę, lecz na komercyjne kontrakty. Oznacza to, że pracownicy nie mają żadnych praw pracowniczych. Dodał, że związkowcy żądają powrotu do zasad wynagradzania, które za zgodą pracowników zostały zawieszone na czas obowiązywania programu ratunkowego.

Rzeszot zarzucił między innymi szefostwu spółki stosowanie niejasnych zasad wynagradzania, twierdził, że sam prezes dostał za 2016 rok, kiedy firma uzyskała pierwszy od lat, niewielki zysk, 1,5 miliona złotych nagrody. Zasugerował, że za 2017 kiedy zysk był dużo większy, nagroda może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie.

Jak mówiła przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monika Żelazik, związkowcy nawołują do strajku po trzech latach niemożności dojścia z zarządem do porozumienia. Pytana, jak długo będzie trwał protest odpowiedziała, że nie ma on zakreślonego ograniczenia. – Będziemy protestować, dopóki nie zostaną spełnione oczekiwania pracowników – podkreśliła.

Wczoraj prezes LOT-u Rafał Milczarski powtórzył, że zapowiadany strajk będzie nielegalny. Jego zdaniem z sześciu związków będących w sporze zbiorowym z firmą, decyzję o proteście podjęły tylko dwa. Tymczasem Żelazik i Rzeszot zapewniają, że wszystkie związki są za strajkiem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kto szuka u agenta, kupuje w internecie

W ciągu ostatnich 12 lat odsetek klientów, którzy przeglądają strony internetowe w poszukiwaniu idealnych ...

W biurach podróży optymistyczne pożegnanie lata

Mocnym akcentem skończył się tegoroczny sezon letni – w porównaniu z zeszłym rokiem w ...

Finnair: Pokaż nam twarz zanim wsiądziesz do samolotu

Finnair testuje technologię rozpoznawania twarzy podczas odprawy na lotnisku w Helsinkach Do 23 maja ...

British Airways chce nowej oceny rozbudowy Heathrow

Brytyjska grupa lotnicza IAG, której przewodzi British Airways, zwróciła się do premiera Borisa Johnsona ...

Turcja – koniec stanu wyjątkowego

Władze w Ankarze postanowiły nie przedłużać stanu wyjątkowego, który trwał dwa lata W lipcu ...

Agenci śpiewają, tańczą i opowiadają o wyjazdach

Niemiecki touroperator Schauinsland-Reisen pisze musical, by w ten sposób spopularyzować oferowane przez siebie wyjazdy. ...