Kompas Wakacyjny 2017: Włoskie zwiedzanie najpopularniejsze

Niespotykana sytuacja - aż trzy wycieczki autokarowe zajęły pierwsze miejsce w naszym konkursie Kompas Wakacyjny 2017. Wszystkie dostały taką samą, najwyższą, notę od jurorów. Pozycję lidera wśród organizatorów utrzymał Rainbow

Aktualizacja: 27.07.2017 09:40 Publikacja: 27.07.2017 07:20

Kompas Wakacyjny 2017: Włoskie zwiedzanie najpopularniejsze

Foto: Filip Frydrykiewicz

Dwaj giganci znani z organizowania autokarowych wycieczek objazdowych, biura podróży Rainbow i Itaka, podzielili się miejscami na podium konkursu na najlepszy produkt turystyczny Kompas Wakacyjny 2017 w kategorii wycieczek objazdowych rozpoczynających się wyjazdem autokarem z Polski. Z tym, że podział ten nie był równy - Rainbow może się poszczycić czterema miejscami na tym podium, a Itaka dwoma.

O pierwsze miejsce walczyły trzy imprezy – walka była wyrównana, bo wszystkie dostały taką samą liczbę głosów.

POZNAJ ZASADY I CEL KONKURSU

Zwycięzców typowali nasi jurorzy – najlepsi w kraju agenci turystyczni. Widać, że zgłaszali wycieczki znane od lat, lubiane przez ich klientów. Wieczne przeboje. Jednak jest pewne zaskoczenie, bo agenci nie byli zbyt zgodni - ośmioro uważa, że najlepszą wycieczką objazdową jest impreza biura Rainbow pod nazwą „Włochy klasyczne", tyle samo wskazuje, że jest nią objazd Itaki „Klasyczne Włochy", taka sama liczba twierdzi też, że to jednak jest „Dalmatyńska eskapada", również produkt Rainbow.

Kto ma rację? Tego nie uda nam się rozstrzygnąć. Trzeba samemu pojechać i się przekonać. Tyle że, o ile „Dalmatyńska eskpada" prowadzi przez Słowenię i Chorwację, o tyle dwie pozostałe – które przybliżają najciekawsze miejsca we Włoszech - mają podobne trasy. Ta pod nazwą „Włochy klasyczne" trwa dziesięć dni i biegnie przez: Wenecję, Pizę, Florencję, Rzym, Watykan aż do Neapolu i Pompejów (w drodze powrotnej w programie są także: Monte Cassino, Capri i Asyż). Na imprezę Itaki wystarczy natomiast tydzień, a w programie są: Wenecja, Florencja, Rzym, Watykan, Monte Cassino, Asyż i San Marino.

Co ciekawe, w ścisłej czołówce znalazł się jeszcze jeden program zwiedzania Włoch ("Włoski niezbędnik"), który oferuje skrócony, siedmiodniowy objazd: Wenecja, Florencja, Rzym, Watykan, Asyż. Hiszpania i Francja musiały zadowolić się tylko po jednym miejscu w tej stawce.

Wyniki głosowania w kategorii „Najlepsze wycieczki objazdowe z wyjazdem autokarem z Polski"

1. „Dalmatyńska eskapada", Słowenia, Chorwacja. Organizator: Rainbow. Liczba wskazań – 8.

Opinie agentów: "11 dni objazdu z 3 dniami wypoczynku, najważniejsze miejsca w Chorwacji + jaskinia w Słowenii", dobra organizacja, program, najważniejsze atrakcje Chorwacji, duży komfort podróży, czas na samodzielne zwiedzanie lub odpoczynek, uprzejmi kierowcy", "połączenie zwiedzania i kilku dni wypoczynku, ciekawe miejsca do odwiedzenia, w cenie dwa posiłki, bardzo dobra obsługa, komfortowe autokary".

1. „Klasyczne Włochy", Włochy. Organizator: Itaka. Liczba wskazań – 8.

Opinie agentów: "Sprawdzeni piloci i przewodnicy, zawsze można polegać na tej wycieczce, wiadomo, że klienci wrócą zadowoleni", "bogaty program, bardzo dobra organizacja, przyzwoite hotele, komfortowy przejazd", "Włochy w pigułce, idealna propozycja na pierwszy wyjazd do Włoch, dwa posiłki już w cenie, bardzo dobry pilot na objeździe", "od 25 lat klasyczna wycieczka, często wybierana jako pierwszy wyjazd w życiu".

1. „Włochy klasyczne", Włochy. Organizator: Rainbow. Liczba wskazań – 8.

Opinie agentów: "Dobry program, dobra baza hotelowa, dobrzy przewodnicy", "wariant przejazdu autokarem standard i komfort, intensywny i ciekawy program, dobra cena".

2. „Viva Iberia", Hiszpania. Organizator: Itaka. Liczba wskazań – 6.

Opinie agentów: "Sprawdzona wycieczka, dobra organizacja, szeroka wiedza pilotów, dobry poziom hoteli, elastyczny program, możliwe dodatkowe wycieczki, bardzo bogaty program, bardzo dobre opinie klientów".

3. „Włoski niezbędnik", Włochy. Organizator: Rainbow. Liczba wskazań – 5.

Opinie agentów: "Sprawdzeni piloci, ciekawy program, wariant przejazdu autokarem standard i komfort", "wycieczka dla wygodnych, kilka dni zwiedzania [które można połączyć] z odpoczynkiem".

4. „Paryż i zamki nad Loarą", Francja. Organizator: Rainbow. Liczba wskazań – 4.

Opinie agentów: "Piękny program, wariant przejazdu autokarem standard i komfort, intensywny program, klasyczna wycieczka chętnie wybierana przez początkujących turystów".

Porównaj wyniki tegorocznego konkursu z wynikami poprzedniej edycji Kompasu Wakacyjnego 2016.

Jurorzy konkursu zgłosili w sumie 58 różnych wycieczek autokarowych organizowanych przez dziewięciu touroperatorów. Świadczy to o ich niezłej orientacji w tych produktach. Co szczególnie cenne, próbowali wypromować też imprezy nie najpopularniejsze, ale z jakichś względów ich zdaniem, warte zauważenia. Na przykład zwiedzanie Czech pod hasłem „To se ne vrati, pane Havranek" (Itaka), ze względu na „nowatorski program" lub „Kraje nad Bałtykiem i Rosja 8 dni", czyli podróż przez Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię i Rosję, ponieważ „wszystkie wycieczki na wschód organizowane przez PBP Olsztyn są dobrze oceniane przez klientów - wracają na kolejne programy".

Wśród tych 58 programów większość dotyczy jednego kraju, ale wiele też obejmuje ich po kilka, szczególnie jeśli są to trasy prowadzące przez Bałkany. I tak 12 wycieczek ma w programie same Włochy, 5 – Francję, a po 4 - Grecję i Czechy. Chorwacja występuje jako cel sam w sobie w trzech wypadkach, ale znajduje się też w połączeniu z Bośnią i Hercegowiną, Serbią i Macedonią (1) lub z Albanią, Czarnogórą i Bośnią i Hercegowiną (1) lub ze Słowenią (1). Podobnie Czechy, które mają wspólną trasę z Austrią i Węgrami (3). Inne nazwy geograficzne, oprócz wymienionych, pojawiające się pojedynczo lub w układzie z innymi to: Holandia, Norwegia, Finlandia, Dania, Szwecja, Beneluks, Hiszpania, Portugalia, Albania, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia i Białoruś. Raz zgłoszono zwiedzanie stolic krajów nadbałtyckich (Rainbow), a raz wycieczki do "stolic europejskich" (Rainbow).

Niekwestionowanym liderem, najczęściej wymienianym jako organizator dobrych wycieczek, jest Rainbow – 24 wskazania. Tę pozycję organizator uzyskał już w zeszłym roku, kiedy to jego imprezy zebrały 28 głosów na 75.

Na drugim miejscu znalazła się w tej klasyfikacji Itaka – 16 głosów. Poza tym agenci turystyczni wymienili jeszcze: popularne biuro podróży z Bielska-Białej Tęcza (5), wrocławski Funclub (4), Centrum Turystyki Oskar (3), PBP Olsztyn (2), Almatur (2), Rego-Bis (1) i Tourist Polska (1).

Zobacz wyniki głosowania na Kompas Wakacyjny 2017 w innych kategoriach:

Kompas Wakacyjny 2017: Bałkany ze wskazaniem na Neckermanna

Kompas Wakacyjny 2017: Itaka bierze Hiszpanię i Portugalię

Partnerem generalnym Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyki Wyjazdowej Kompas Wakacyjny 2017 jest firma ubezpieczeniowa Europäische Reiseversicherung oddział w Polsce.

Partnerem konkursu jest także Tunezyjski Urząd ds. Turystyki

Dwaj giganci znani z organizowania autokarowych wycieczek objazdowych, biura podróży Rainbow i Itaka, podzielili się miejscami na podium konkursu na najlepszy produkt turystyczny Kompas Wakacyjny 2017 w kategorii wycieczek objazdowych rozpoczynających się wyjazdem autokarem z Polski. Z tym, że podział ten nie był równy - Rainbow może się poszczycić czterema miejscami na tym podium, a Itaka dwoma.

O pierwsze miejsce walczyły trzy imprezy – walka była wyrównana, bo wszystkie dostały taką samą liczbę głosów.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek