Po podpisaniu dekretu o ruchu lotniczym między Moskwą a Kairem przywrócenie lotów z Rosji do Egiptu może nastąpić dość szybko. Jak informuje dziennik „Egypt Indenpendent" na swojej stronie internetowej, minister transportu Rosji Maksym Sokołow, zapowiedział, że istnieje szansa na wznowienie połączeń lotniczych między państwami jeszcze w tym roku. – Nie sądzę, by przywrócenie lotów do Egiptu zajęło, licząc od teraz, zbyt wiele czasu. W ciągu miesiąca rosyjskie linie mogą wznowić operacje – powiedział Sokołow agencji informacyjnej Sputnik podczas Wschodniego Forum Gospodarczego we Władywostoku. Na tę wypowiedź powołuje się egipski dziennik.

Prezydent Putni podkreślił w czasie spotkania z prezydentem Abdelem Fattahem al-Sisim chęć rychłego przywrócenia ruchu lotniczego między obydwoma krajami. Branża turystyczna z regionu Morza Czerwonego liczy, że goście z Rosji zastąpią krajowych. Wraz z zakończeniem wakacji maleje bowiem liczba wypoczywających w tamtejszych kurortach.

Rosjanie, którzy zawiesili połączenia lotnicze po katastrofie samolotu Metrojet jesienią 2015 roku, kilkakrotnie wysyłali swoich ekspertów, by zbadali poziom bezpieczeństwa na egipskich lotniskach. Decyzja o przywróceniu ruchu była jednak stale odkładana.