- Jakości turystycznych usług na Krymie trzeba szczególnej uwagi. Gdy rozmawiam ze znajomymi, którzy stamtąd wracają, to nie wszyscy mają dobre wspomnienia, co do jakości bazy wypoczynkowej i obsługi. To, co powinno być na poziomie międzynarodowym, nie jest nawet na poziomie rosyjskim - stwierdził cytowany przez agencję Prime Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania prezydium rządu.

Premier dodał, że półwysep ma ogromny turystyczny potencjał, wiele pięknych miejsc do odpoczynku, ale zapóźnienia i bylejakość infrastruktury są duże i pochodzą z przeszłości. - To wszystko było na zastygłym poziomie jeszcze za czasów ukraińskiego Krymu. Musimy zrobić wszystko, by pojawiły się tam normalne miejsca wypoczynku - dodał Miedwiediew.

Odpowiedzialny za anektowany region wicepremier Dmitrij Kozak podał, że w tym roku w krymskich hotelach zostało zarezerwowanych o 20 procent więcej miejsc, aniżeli w roku 2014. By przyciągać turystów na Krym, potrzebne jest jednak zwiększenie rządowych subsydiów dla linii lotniczych.

Dostanie się na Krym z Rosji to wciąż największa bariera w rozwoju kontaktów. A przeloty to sposób najszybszy, ale też najdroższy. Obsługa promowa jest niewydolna, choć wicepremier Kozak raportował, że właśnie zakończyła się wielka rekonstrukcja przepraw promowych przez Zalew Kierczeński. Dzięki temu w ciągu doby na półwysep możne dostać się do 50 tys pasażerów, 10 tys. samochodów osobowych i tysiąc ciężarowych. Wicepremier zapewnił, że obecnie nie ma już kolejek. Jeszcze niedawno media donosiły zaś, że ludzie muszą stać ponad dobę, by dostać się na prom. Kozak podaje też, że została już zorganizowana kolejka oczekujących on-line, uruchomiono zamawianie biletów przez internet i wszystko „pracuje sprawnie".

Linie lotnicze mają w tym roku dostarczyć na Krym i z powrotem 3,2 mln ludzi. Sezon rozpoczął się na półwyspie 1 maja. Prognozy mówią o spodziewanej liczbie 4,3 mln gości, czyli o 15 procent więcej niż rok temu, gdy w marcu Rosja zajęła Krym, usuwając stamtąd ukraińskie instytucje, firmy i banki oraz przejmując hotele i sanatoria.