Kaliningradzka strefa hazardu Jantarnaja (Bursztynowa) ma być dźwignią miejscowej gospodarki i przyciągnąć do obwodu turystów z Europy. Powstanie na powierzchni prawie 100 ha w rejonie wsi Kulikowo nad Bałtykiem.

Przetarg na budowę i zarządzanie wygrała  grupa STK, która za dzierżawę ziemi będzie płacić samorządowi 15,5 mln rubli rocznie (1,34 mln złotych). Inwestor zobowiązał się, że w ciągu 15 lat wyłoży na rozwój strefy turystyki 44,5 mld rubli (3,86 mld złotych). Ma w niej powstać zajmujący powierzchnię 267 tys. metrów kwadratowych kompleks kasyn Amberland oraz obiekty typowe dla kurortów i stref rekreacyjnych: hotele, pensjonaty, centra handlowe, spa, wille do wynajęcia oraz park rozrywki.

Pierwszy hotel z kasynem (o powierzchni 18 tys. m kw.) stanie jesienią 2015 roku. Jak podaje gazeta „Wiedomosti", oficjalnymi właścicielami STK jest dwóch biznesmenów - Walerij Dobrynin oraz Ilia Leleka. Prawdziwym źródłem ich finansów jest jednak podobno Royal Time - tatarska firma zarejestrowana na Cyprze.

Royal Time ma doświadczenie w branży hazardowej - otworzyła m.in. pierwsze kasyno w strefie Azow-City w Krasnojarskim Kraju. W marcu firma stała się zaś inwestorem w kolejnej strefie hazardu - ałtajskiej Sybirskiej Monecie, gdzie ma zbudować kasyna za minimum 1,1 mld rubli.