Licząca ok. 11 milionów mieszkańców Moskwa ma wprawdzie jeden z najlepszych systemów komunikacyjnych na świecie, ale rozrastająca się wciąż stolica Rosji potrzebuje czegoś nowego. Drogę z dzielnic południa na północ i odwrotnie skróci do 25 minut tzw. nadziemne metro - budowane obecnie w Moskwie.

Buduje je spółka wspólna rosyjskich kolei (RŻD) oraz władz stolicy. Poziom inwestycji w powstanie tzw. małego pierścienia Moskiewskiej - drogi kolejowej oceniany jest na 17 mld rubli (0,53 mld dol.). Za te pieniądze robiona jest modernizacja trasy używanej dotąd przez pociągi towarowe. Po przebudowie pojadą tam pociągi podmiejskie, tzw. elektryczki.

Kolej zadziała w połowie 2015 r obiecuje Piotr Aksiejew szef miejskiego departamentu transportu. Rocznie pociągi przewozić mają ponad 250 mln pasażerów. W ciągu doby linię obsługiwać będzie sto pociągów jeżdżących w szczycie co 5 minut.

Moskiewskie metro jest jednym z trzech największych na świecie i jednym z najpiękniejszych. Ma 313 km, 12 linii i 188 stacji i przewozi codziennie najwięcej pasażerów nie tylko w Europie ale i na świecie - prawie 3 mln. Ciągle się rozbudowuje. W tym roku zostanie otwartych 7 nowych stacji, a w najbliższych dwóch latach kolejne 30.