Wakacyjna akcja „Weź paragon" na półmetku. Podczas jej trwania pracownicy skarbówki sprawdzają, czy sprzedawcy wydają kupującym paragony i korzystają z kas fiskalnych. Ma to ograniczać nieuczciwą konkurencję i zmniejszać szarą strefę w handlu.

Podczas lipcowej kontroli przedsiębiorców pracownicy skarbówki w całej Polsce wystawili ponad 8,5 tysiąca mandatów na łączną kwotę prawie dwóch milionów złotych. Odwiedzili większość popularnych miejscowości i regionów turystycznych. Rzetelność przedsiębiorców sprawdzano m.in. na Sądecczyźnie. Pod lupą inspektorów znalazło się ponad 800 firm, z czego 146 zostało ukaranych mandatami.

- Najczęściej kontrolowaliśmy sklepy, restauracje i bary, m.in. w Krynicy i Piwnicznej- mówi Beata Orzech-Ligęza, naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu. Ligęza podkreśla, że celem akcji jest nie tylko sprawdzenie, czy przedsiębiorcy wydają dowody sprzedaży. - Chcemy też przekonać klientów, że paragony po prostu warto brać - dodaje.

Letnia akcja "Weź paragon" organizowana jest przez Ministerstwo Finansów od 2004 roku. Projekt wspierany jest m.in. przez UOKiK.