Poprawia się czystość kąpielisk w Unii - 94 procent spełnia minimalne, europejskie standardy. Polski w czołówce niestety nie ma

Bruksela opublikowała raport za ubiegły rok, który ma być wskazówką dla Europejczyków planujących wakacje nad wodą. Najczystsze kąpieliska są na Cyprze i w Luksemburgu, gdzie 100 procent spełnia wyśrubowane, unijne kryteria.

Na Malcie, w Chorwacji i Grecji - ponad 90 procent, a w Niemczech, Portugalii, we Włoszech, w Finlandii i Hiszpanii - ponad 80 procent. - Standardy są bardzo wysokie, co nas cieszy i teraz pozostaje już tylko czekać na słońce i początek wakacji - skomentował rzecznik Komisji Europejskiej Joe Hennon.

Z danych Brukseli wynika, że najbardziej zanieczyszczone są kąpieliska w Belgii, gdzie prawie 13 procent nie spełnia unijnych wymogów, a także w Holandii i Wielkiej Brytanii. Natomiast Polska zajmuje dopiero 16. miejsce w Unii Europejskiej. Z 88 kąpielisk nadmorskich 65 spełnia rygorystyczne normy. W ubiegłym roku było ich o siedem więcej. Natomiast coraz czystsze są nasze rzeki i jeziora. W 86 miejscach ze 133 jakość jest dobra. W ubiegłym roku takich miejsc było tylko 76.