Włosi: Turyści nie przyjeżdżają, bo się boją

Pixabay

Po seriach wstrząsów sejsmicznych w środkowych Włoszech znacznie spadła liczba turystów w tej części kraju i w rejonach, które nie ucierpiały. – Jeśli chcecie pomóc, przyjeżdżajcie do nas na wakacje – apelują lokalne władze

Regiony Lacjum, Umbria, Marche i Abruzja – to dziesiątki miasteczek, pełnych zabytków, dzieł sztuki i pamiątek historycznych, liczących setki lat. W wielu z nich zanotowano poważne straty po trzęsieniach ziemi w sierpniu i październiku.

Niektóre miejscowości praktycznie przestały istnieć. W Nursji już przystąpiono do prac, by uratować zniszczone zabytki, przede wszystkim częściowo zburzoną bazylikę świętego Benedykta. Łączne straty w centralnej części Półwyspu Apenińskiego szacuje się na 15-20 miliardów euro.

Ale, jak przypominają władze w tych regionach, jest wiele miejsc, gdzie nie doszło do żadnych zniszczeń. Mimo to branża turystyczna ponosi tam obecnie największe straty z powodu masowej rezygnacji turystów z przyjazdów i odwoływania rezerwacji. Włosi i cudzoziemcy boją się przyjeżdżać w te strony- informują włoskie media. Lacjum, Umbria, Marche i Abruzja kojarzą się teraz bowiem głównie z trzęsieniami ziemi.

Jak podkreślił dziennik „La Stampa”, spadek liczy turystów obserwowany jest nawet w miejscowościach położone o 100 kilometrów od epicentrum wstrząsów, gdzie zniszczenia widziano tylko w telewizji. Tamtejsi właściciele hoteli i pensjonatów oraz przedstawiciele całej branży płacą więc wysoką cenę za to, że ich miasteczka leżą w regionach, o których było głośno z powodu kataklizmu.

– Według pierwszych obliczeń pośrednie straty sięgną 3 miliardów euro – mówi burmistrz Asyżu Claudio Ricci. W Umbrii liczba turystów spadła o 50 procent. – Turyści zniknęli – przyznają miejscowe władze. Jako przykład podaje się też bogate w zabytki architektury i sztuki Pesaro w Marche. – W mieście nie zanotowaliśmy bezpośrednich strat, ale turystów przybywa niewielu – relacjonuje burmistrz Matteo Ricci. Podobna sytuacja panuje w mieście Macerata, także w Marche, gdzie odwołano niemal wszystkie rezerwacje do Wielkanocy włącznie.

By zaradzić kryzysowi turystyki władze tego regionu zamówiły reklamy zachęcające do przyjazdu. Apelują o to pochodzący stamtąd znany krytyk sztuki Vittorio Sgarbi i popularny aktor Neri Marcore.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Anna Bęben w zespole Artery Hotels

Do zespołu krakowskiej grupy Artery Hotels dołączyła Anna Bęben. Objęła stanowisko specjalisty ds. rezerwacji ...

Warszawa w oczach turystów: 8,18 punktu na 10

Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Historii Żydów Polskich – to najwyżej oceniane ...

Przecena Rainbow Tours przez odpisy

Po tym jak spółka poinformowała o zrobieniu koniecznych odpisów, notowania jedynego w krajowego notowanego ...

Hiszpania ma więcej prywatnych pokojów dla turystów niż hotelowych

Pierwszy raz w historii Hiszpanii liczba pokojów w prywatnych mieszkaniach wynajmowanych turystom jest większa ...

Połowa niemieckich biur podróży stanie przed widmem bankructwa?

Brak wczesnych rezerwacji powoduje, że w przyszłym roku wyniki sprzedaży będą gorsze, uważa szef ...

VUSR: Agenci turystyczni mogą zostać bez prowizji

W pewnym momencie touroperatorzy przestaną płacić agentom prowizje, tak jak kiedyś zrobiły to linie ...