Szwecja i Kanada najlepsze dla podróżnych LGBT

Pixabay

Prawa mniejszości, przepisy antydyskryminacyjne i zagrożenia dla podróżnych z grupy LGBT – gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów – ocenili eksperci tworzący Spartacus Gay Travel Index. Polska zajęła w zestawieniu 80 miejsce

Niedawne zrównanie praw dla par hetero- i homoseksualnych poprawiło pozycję Niemiec w zestawieniu najbardziej przyjaznych krajów dla podróżnych LGBT, Spartacus Gay Travel Index – informuje serwis eTurboNews. W efekcie, wraz z jedenastką innych krajów, Niemcy zajmują trzecie miejsce na liście. Pierwsze należy ex aequo do Kanady i Szwecji. Aktualizowany co roku indeks monitoruje sytuację podróżnych LGBT w 197 krajach i terytoriach zależnych. W tym roku, po raz pierwszy w historii, obejmuje też obowiązujące w poszczególnych krajach przepisy dla ludzi po operacji zmiany płci.

Czołówka zestawienia zdominowana jest przez kraje Unii Europejskiej. Poza Kanadą, Szwecją i Niemcami znalazły się w niej także: Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Islandia, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, wyspa Reunion, Hiszpania i Wielka Brytania. Nieco mniej punktów i miejsca od 15 do 20, otrzymały ex aequo: Austria, Gibraltar, Irlandia, Luksemburg i Urugwaj.

Polska znalazła się na 80. pozycji zestawienia, wraz z trzynastką innych krajów: Albanią, Botswaną, Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi, Gwineą Bissau, Kazachstanem, Kosowem, Laosem, Macedonią, Mołdawią, Monako, Nikaraguą, San Marino i Singapurem.

Zdaniem autorów zestawienia najgorsze warunki dla podróżnych z grupy LGBT oferują (licząc od końca): Czeczenia (ze względu na zorganizowane mordy osób o odmiennej orientacji seksualnej), Somalia, Arabia Saudyjska, Iran, Jemen, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar i Malawi.

Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że w rankingu najmocniej podskoczyły oceny Izraela, Kolumbii, Kuby i Botswany. Obniżyły się za to notowania Brazylii (ze względu na liczne zabójstwa przedstawicieli mniejszości seksualnych) i Stanów Zjednoczonych (z powodu ograniczenia praw społeczności LGBT w wojsku i cofnięcia przepisów antydyskryminacyjnych wprowadzonych przez administrację Baracka Obamy).

Na ocenę w indeksie składają się trzy główne kategorie: prawa obywatelskie, przepisy dyskryminujące mniejszości seksualne i prześladowania. W pierwszej uwzględniane są m.in. prawa związków homoseksualnych i wprowadzenie przepisów antydyskryminacyjnych. W drugiej rejestrowane są przepisy ograniczające swobody społeczności LGBT: zakaz parad równości czy restrykcje dla zakażonych wirusem HIV. W trzeciej monitorowane są zaś zagrożenia, m.in. stosowanie kary śmierci, więzienia lub cielesnych za ujawnienie homoseksualizmu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Turyści wrócą do Egiptu i Turcji

Grecji i Hiszpanii trudno będzie w przyszłym roku zdobyć w Polsce więcej turystów niż ...

W biurach podróży Egipt najtańszy

Bohaterem minionego tygodnia w biurach podróży była Grecja. Mimo pewnego zastoju udało jej się ...

Setki turystów uziemionych w Dolomitach

We włoskich Dolomitach setki turystów, w tym z Polski, zostało uwięzionych w górskich hotelach ...

Były prezes Neckermanna otworzył własne biuro podróży

Nazywa się Nekera, ma siedzibę w dawnym salonie sprzedaży Neckermanna w Warszawie i oferuje ...

Coral Travel podnosi wyniki Zielonej Góry

Lotnisko Zielona Góra Babimost w czerwcu obsłużyło 3340 pasażerów. To najlepszy wynik tego portu ...

LOT wystartował do Delhi

Wczoraj wieczorem dreamliner LOT-u wyruszył z Lotniska Chopina w Warszawie w pierwszy rozkładowy rejs ...