Druga rada doradzi ministrowi sportu i turystyki

materiały prasowe

Doradzaniem ministrowi w sprawie nowej ustawy o usługach hotelarskich, pilotach i przewodnikach, a także wspieraniem Polskiej Organizacji Turystycznej ma zająć się powołana dzisiaj przy ministrze sportu i turystyki Witoldzie Bańce społeczna rada ds. turystyki drugiej kadencji

Rada, która dzisiaj rozpoczęła działalność jest już drugą, jaką powołuje minister. Poprzednia zwołana została w czerwcu zeszłego roku. Miała dwa posiedzenia po czym jej członkowie dostali zawiadomienie, że została rozwiązana. Teraz rady mają być powoływane tylko na rok.

Część osób ze starej rady minister powołał zresztą do składu nowego ciała. Na jego czele ponownie stanął też Gheorghe Marian Cristescu, prezes państwowej spółki zarządzającej hotelami na lotniskach, Chopin Airport Development. W sumie w radzie ma zasiąść około 20 osób. Oprócz Cristescu na liście są m.in.: prezes PKP Intercity Merek Chraniuk, członke zarządu LOT Michał Fijoł, dyrektor biura w Śląskiej Organizacji Turystycznej Agnieszka Sikorska, prezes Polskie Izby Turystyki Paweł Niewiadomski, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych Marek Kamieński, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Wiesław Czerniec, prezes Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jarosław Lichacy, prezes Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu Michał Szeftel, prezes Europejskiej Akademii Gastronomicznej Maciej Dobrzyniecki, blogerzy Anna i Marcin Nowakowie z portalu gdziewyjechac.pl, wiceprezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Ryszard Skotniczny, dyrektor ds. strategii i rozwoju w Chopin Airport Development Adam Pilczuk i kierownik Katedry Gospodarki Turystycznej Politechniki Białostockiej prof. Elżbieta Szymańska.

Jak nam wyjaśnia Cristescu, rada w tej kadencji będzie proszona o uwagi do projektu ustawy o usługach hotelarskich, pilockich i przewodnickich, którą przygotowuje ministerstwo. Ma ona zastąpić obecną ustawę o usługach turystycznych, którą okrojono ze względu na wyjęcie z niej wszystkiego co dotyczyło biur podróży (więcej: „Ministerstwo: W 2018 roku trzy ustawy i marki turystyczne”). – Minister prosił żebyśmy dostarczali pomysłów ministrom, dzielili się z nimi swoimi praktycznymi uwagami – wyjaśnia Cristescu.

Jego zdaniem rada ma też wspierać Polską Organizację Turystyczną w jej działaniach związanych z inwentaryzowaniem i porządkowaniem polskich marek turystycznych.

Przewodniczący rady zakłada, że w tym roku rada spotka się na plenarnych konferencjach cztery razy. Częściej będą może natomiast obradować mniejsze zespoły – komisje do konkretnych tematów.

W pierwszym posiedzeniu rady drugiej kadencji wzięło udział 14 osób. Część zaproszonych nie dojechała. Jak mówi rzeczniczka Ministerstwa Sportu i Turystyki Anna Ulman, liczba ekspertów powołanych do rady może się jeszcze zmienić,ze względu na to, że minister może dokooptować kolejne osoby. Tak było i poprzednim razem.

Rada poprzedniej kadencji poza posiedzeniem inauguracyjnym w czerwcu 2017 roku zdążyła się spotkać dwa razy. Jak nam relacjonują anonimowo jej członkowie, byli oni rozczarowani, bo nie pytano ich o zdanie w żadnej sprawie, nie stawiano przed nimi też żadnych zadań ani nie proszono o analizę czy wyrażenie opinii. A nagłe zakończenie kadencji rady odebrali jako lekceważenie. – Zawsze w dużym gronie znajdą się osoby, które chciałyby czegoś więcej – tłumaczy Cristescu. Ale przyznaje, że w tym roku rada „ewoluuje w kierunku doradztwa”.

Mogą Ci się również spodobać

Emirates wznawiają loty pasażerskie

W poniedziałek, 6 kwietnia, linie lotnicze z Dubaju po uziemieniu z powodu pandemii zaczną ...

Fryckobus zawiezie turystów do Żelazowej Woli

Fryckobus to nowe bezpłatne połączenie turystyczne z Sochaczewa do Żelazowej Woli. Specjalnie oznakowany autobus ...

W bolesławickim ibisie króluje ceramika

Malowane talerze na ścianach i fotele w kształcie filiżanki nawiązujące do miejscowych tradycji ceramicznych ...

Muzeum Powstania Warszawskiego ze złotym certyfikatem POT

Już szesnasty raz kapituła złożona z urzędników, ekspertów i dziennikarzy, a działająca przy Polskiej ...

Polscy goście ważni dla odbudowania turystyki w Grecji

Polska znalazła się w grupie najważniejszych rynków, które pomogą Grecji odbudować turystykę po kryzysie. ...

Prezes LOT-u daje podwyżki

Od 5 do 12 procent wzrosną zarobki pilotów zatrudnionych na etatach w Locie. Najlepiej ...