We czwartek, 28 października, Polska zostanie przeniesiona do kategorii czerwonej - informuje w komunikacie Cyprus Tourism Poland.

Przypomnijmy, że niedawno Polska wylądowała w kategorii pomarańczowej, ale wytrwała w niej tylko tydzień. Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej Cypr znów zmienił kategoryzację i przypisał Polskę do grupy krajów największego ryzyka.

Czytaj więcej

Cypr przenosi Polskę do kategorii pomarańczowej. Wracają testy dla niezaszczepionych

Podróżni udający się na Cypr będą musieli wykonać dwa testy - pierwszy nie wcześniej niż 72 godziny przed wyjazdem, a drugi po przylocie na Cypr, na lotnisku w Pafos lub Larnace. Wymóg ten będzie jednak obowiązywać tylko osoby niezaszczepione.

Podróżni, którzy udowodnią, że przyjęli wszystkie wymagane dawki autoryzowanej szczepionki lub są ozdrowieńcami, okazując cyfrowy Unijny Certyfikat COVID (EU Digital Covid Certificate - EUDCC), nie będą musieli poddawać się żadnym testom niezależnie od kategorii kraju wylotu. Co więcej, nie pójdą na kwarantannę, nawet jeśli okaże się, że mieli bliski kontakt z osobą zakażoną covidem-19. Zwolnione z badań są także dzieci przed ukończeniem 12 roku życia.

Ułatwienie to obowiązuje od dnia podania wszystkich wymaganych dawek, z wyjątkiem jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson, po którego przyjęciu trzeba odczekać dwa tygodnie.

Z kolei zaświadczenie o przebyciu choroby wydawane jest po 14 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu i zachowuje ważność przez 180 dni.

Cyprus Tourism Poland przypomina, że Cypr uznaje za uprawniające do odbycia podróży szczepionki zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków oraz szczepionki Sputnik V, Sinopharm (BBIBP COVID-19), Sinovac, AstraZeneca-Covishield i AstraZeneca-SKBio.