Podróżni, którzy aplikują o wizę turystyczną przez stronę internetową Ministerstwa Spraw Wewnętrznych albo aplikację MetrashApp, zostaną przekierowani na stronę Ministerstwa Zdrowia, gdzie mogą wybrać jedną z firm ubezpieczeniowych akredytowanych przez resort. Zanim wykupią polisę, muszą jednak załatwić formalności związane z pozyskiwaniem wizy. Zostanie ona przyznana dopiero po wykupieniu ubezpieczenia. Okres jego ważności rozpoczyna się w dniu przekroczenia granicy, jeśli odwiedzający chce przedłużyć swój pobyt w kraju, musi wykupić nową polisę.

Osoby z krajów, które są uprawnione do uzyskania wizy na granicy – dotyczy to osób podróżujących drogą lotniczą, lądową lub morską, powinny wykupić ubezpieczenie wcześniej przez internet. Obywatele Polski są uprawnieni do uzyskania wizy po przylocie.

Polisa kosztuje 50 riali katarskich na miesiąc (około 14 euro), ale podróżny może zdecydować się też na dodatkową ochronę – wówczas cena pakietu będzie zależała od zakresu świadczeń i firmy ubezpieczeniowej.

Zdrowie i dobre samopoczucie naszych gości ma dla nas bardzo duże znaczenie, dlatego rząd wprowadził obowiązkowe rozwiązania, które zabezpieczają w razie wypadku i sytuacji wymagającej interwencji medycznej w czasie pobytu” - wyjaśnia wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia katarski resort zdrowia.