Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro

Konsorcjum Certares przejęło trzecie pod względem wielkości biuro podróży w Niemczech, należące do Grupy FTI.

Publikacja: 18.04.2024 11:54

Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro

Foto: Aleksander Kramarz

O tym, że Grupa FTI poszukuje inwestora słychać było od zeszłego roku. Początkowo mówiło się, że kupującym może być inny gigant tamtejszego rynku (druga pozycja), DER Touristik, ale ta firma zaprzeczyła pogłoskom.

125 milionów euro na inwestycje

Kilka tygodni temu, po tym jak zrzeszenie niezależnych agentów VUSR wezwało FTI do przedstawienia wyników finansowych za zeszły rok i planów dotyczących bieżącego roku, poddając w wątpliwość stabilność finansową Grupy, FTI przyznał, że poszukuje inwestora, by się rozwijać. Teraz poinformował, że znalazł partnera - zostało nim konsorcjum prowadzone przez Certaresa - działające od roku 2012 przedsiębiorstwo turystyczne, którego majątek, wraz ze współinwestycjami, wyceniany jest na 10,1 miliarda dolarów.

Czytaj więcej

TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej

Inwestor przejmie 100 procent akcji FTI za 1 euro, ale zobowiązał się też do wyłożenia 125 milionów euro na rozwój, który ma obejmować między innymi transformację cyfrową firmy.

Obecny właściciel zapowiedział, że jest gotowy wspierać firmę finansowo i dalej w nią inwestować.

Transakcja musi uzyskać jeszcze zgodę organów ochrony konkurencji.

- Cieszymy się, że możemy ogłosić zawarcie partnerstwa z konsorcjum prowadzonym przez Certaresa - mówi prezes Grupy FTI Karl Markgraf, cytowany w komunikacie firmy. - Z jego wsparciem, ogromnym doświadczeniem w sektorze turystycznym i kapitałem FTI jest przygotowany do dalszego rozwoju, który przyniesie korzyści wszystkim stronom, włączając w to naszych klientów - dodaje. - Jesteśmy gotowi rozpocząć kolejny udany etap i dalej umacniać swoją pozycję jako wiodącego podmiotu na niemieckim i europejskim rynku turystycznym - podsumowuje.

Grupa FTI — 11 tysięcy pracowników, 120 destynacji

Grupa FTI ze wszystkimi swoimi markami zależnymi i spółkami-córkami jest trzecim pod względem wielkości podmiotem na niemieckim i zarazem na europejskim rynku turystycznym. Poza biurem podróży pod nazwą FTI należą do niego biuro podróży specjalizujące się w sprzedawaniu ofert last minute, 5vorFlug, firma pośrednicząca w wynajmowaniu samochodów Drive FTI, firma zarządzająca destynacjami Meeting Point International (działa w 40 destynacjach na świecie) i biuro podróży BigXtra.

Pod marką MP Hotels prowadzi hotele sieci Labranda Hotels & Resorts, Design Plus Hotels, Kairaba Hotels & Resorts, Lemon & Soul Hotels, Club Sei i Managed by MP Hotels.

Do Grupy należy też spółka TVG Touristik, która zarządza siecią sklepów z wycieczkami sonnenklar.TV Reisebüro, 5vorFlug i Flugbörse. W Niemczech ofertę FTI sprzedaje 10 tysięcy agentów, dystrybucja realizowana jest również przez firmę z segmentu B2B Youtravel, która oferuje noclegi. Z kolei konsolidator FTI Ticketshop zajmuje się sprzedażą biletów samolotów regularnych linii lotniczych.

Koncern ma przedstawicielstwa w Austrii, Szwajcarii i Holandii. W sumie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 11 tysięcy osób, a w roku obrotowym 2022/2023 jego przychody wyniosły 4,1 miliarda euro.

O tym, że Grupa FTI poszukuje inwestora słychać było od zeszłego roku. Początkowo mówiło się, że kupującym może być inny gigant tamtejszego rynku (druga pozycja), DER Touristik, ale ta firma zaprzeczyła pogłoskom.

125 milionów euro na inwestycje

Pozostało 91% artykułu
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Biura Podróży
Do Polski wchodzi nowe biuro podróży. Oferuje wakacje w Turcji i Egipcie
Biura Podróży
Biura podróży cofają podwyżki cen wakacji. Trzy kierunki są jednak na to odporne
Biura Podróży
ESky i LOT upraszczają sprzedaż biletów dzięki modelowi NDC