Uruchomienie nowej strefy zbiega się z początkiem największego ruchu turystycznego. Liczba operacji lotniczych zdecydowanie wzrosła na wakacje. Dzięki inwestycji zamiast 5 jest teraz 9 kabin, a w niej 18 stanowisk. Tym samym przepustowość wzrosła prawie dwukrotnie.

Stanowiska są przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, a we wszystkich zamontowano pętle indukcyjne, ułatwiające niedosłyszącym kontakt z obsługą.

– Jest to druga z trzech stref, w której przeprowadziliśmy taką zmianę – mówi cytowany w komunikacie lotniska jego rzecznik prasowy Cezary Pytlos. – W zeszłym roku unowocześniliśmy strefę dla pasażerów wysiadających z samolotów przez rękaw. Teraz prowadzimy prace projektowe, których zwieńczeniem będzie modernizacja ostatniej strefy kontroli paszportowej, z której korzystają pasażerowie przywożeni z płyty autobusami

„Rozbudowa strefy kontroli paszportowej jest ważna w kontekście zmian zasad przekraczania granic zewnętrznych strefy Schengen. Od 7 kwietnia 2017 r. Kodeks Graniczny Schengen nałożył na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy lub ją opuszcza. Wcześniej osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania, czyli m.in. obywatele RP, podlegały tzw. odprawie minimalnej” – wyjaśnia biuro prasowe Lotniska Chopina.