Lotnisko Katowice chce terminalu dla 7 milionów pasażerów

Lotnisko w Katowicach przygotowuje rozbudowę i przebudowę terminalu B, swojego głównego obiektu W ten sposób ma wzrosnąć przepustowość portu.

Publikacja: 01.08.2017 16:35

Fot. katowice-airport.com

Fot. katowice-airport.com

Foto: Materiały promocyjne

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL), które zarządza lotniskiem, dysponuje już koncepcją przebudowy. W najbliższych dniach chce ogłosić przetarg na wykonawcę projektu.

Ruch w Katowicach szybko rośnie, w tym roku lotnisko ma obsłużyć 3,7 mln pasażerów, w lipcu pierwszy raz w historii obsłużyło ich w ciągu miesiąca ponad pół miliona.

Jak mówi Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport, według planów rozbudowa i przebudowa trzykondygnacyjnego terminalu B ma być prowadzona w 2018 r. – To będzie duże przedsięwzięcie, planujemy tam duże zmiany – deklaruje.

Choć władze lotniska nie mówią jeszcze o szczegółach, podstawowym celem ma być zwiększenie przepustowości stref check-in, kontroli bezpieczeństwa, jak i boardingu. – Zaproponowana przez firmę, którą wybraliśmy, koncepcja zdecydowanie spełnia te założenia – dodaje Adamczyk.

W poprzednich latach Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze przebudowało już najstarszy terminal A, zbudowało też od podstaw nowy terminal C, wykorzystywany jako hala przylotów. Znajdujący się między nimi terminal B, to największy obiekt obsługujący pasażerów na lotnisku Katowice. Został otwarty w 2007 r.

W ostatnich tygodniach prezes GTL Artur Tomasik przypominał, że w tym roku katowickie lotnisko liczy, że obsłuży 3,7 mln pasażerów, a w przyszłym – zbliży się do 4 milionów. W związku z rosnącą liczbą pasażerów Katowice Airport kontynuuje w 2017 r. program inwestycyjny.

Port prowadzi m.in. inwestycję związaną z przekształceniem starej drogi startowej w drogę kołowania i dostosowaniem pola manewrowego portu do II kategorii operacji lotniczych. Zakończenie tego projektu, zgodnie z umową z wykonawcą, planowane jest na styczeń 2018 r.

W III kwartale br. ma rozpocząć się drugi etap rozbudowy płyty postojowej cargo przed nową bazą cargo w południowo-wschodniej części portu. Płyta rozbudowywana będzie na zachód. Powstać mają cztery stanowiska postojowe dla samolotów kodu C (np. Airbus A320/Boeing 737) lub zamiennie dwa stanowiska dla samolotów kodu E (np. Boeing 747) i jedno kodu C.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej buduje w Katowicach nową wieżę kontroli lotów, która ma być gotowa do pracy pod koniec 2018 r. Trwają też przygotowania do uzbrojenia zachodniego (pomocniczego) podejścia do nowej drogi startowej w system ILS. Dzięki temu, Katowice będą pierwszym lotniskiem regionalnym w Polsce z tym systemem na obu podejściach do drogi startowej.

W ostatnich tygodniach spółka Chopin Airport, która zamierza przy katowickim lotnisku postawić hotel marki Moxy, podpisała umowę z generalnym wykonawcą. W obiekcie, który ma przyjąć pierwszych gości w przyszłym roku, znajdzie się sto pokoi rozmieszczonych na pięciu kondygnacjach.

W obecnym letnim rozkładzie lotów Katowice Airport, w którym pojawiło się siedem z dziesięciu zaplanowanych na cały 2017 r. nowych tras, ogółem dostępnych jest ponad 100 połączeń regularnych i czarterowych do ponad 30 państw na czterech kontynentach.

Lipiec 2017 r. katowickie lotnisko odprawiło 539 tys. pasażerów, o prawie 104 tys. więcej niż w lipcu 2016 r. Ponadto, 21 lipca obsłużyło najwięcej w swojej historii pasażerów w ciągu doby – prawie 19,4 tysiąca.

W tym roku lotnisko Katowice planuje obsłużyć blisko 3,7 mln pasażerów (wzrost rok do roku o ok. 500 tysięcy ludzi), osiągając najlepszy w swojej historii wynik w ruchu regularnym i czarterowym. Za 20 lat prognozuje odprawianie 7,4 mln pasażerów.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL), które zarządza lotniskiem, dysponuje już koncepcją przebudowy. W najbliższych dniach chce ogłosić przetarg na wykonawcę projektu.

Ruch w Katowicach szybko rośnie, w tym roku lotnisko ma obsłużyć 3,7 mln pasażerów, w lipcu pierwszy raz w historii obsłużyło ich w ciągu miesiąca ponad pół miliona.

Pozostało 89% artykułu
Przejazdy
Bruksela: Zmusić koleje do sprzedawania biletów przez agentów internetowych
Przejazdy
Lotnisko Chopina – w lipcu najlepsze wyniki od początku pandemii
Przejazdy
Wizz Air: W sierpniu będziemy latać jak przed pandemią
Przejazdy
Lotnisko Chopina: W marcu czartery rosły nam najmocniej
Przejazdy
Zakaz lotów przedłużony do końca roku