Jak mówi prezes PKP Intercity Marek Chraniuk, wśród nowości znalazły się zarówno połączenia krajowe, jak i międzynarodowe. Od 10 grudnia w rozkładzie pojawi się połączenie z Przemyśla do Gdyni i z Trójmiasta do Rzeszowa. Także z Przemyśla zostanie uruchomione nowe połączenie od Odessy. Po 13 latach przerwy pociągi wrócą do Hrubieszowa. Będzie można stamtąd dojechać do Jeleniej Góry przez Rzeszów i Wrocław.

Prezes PKP Intercity zapowiada również, że pojawi się więcej połączeń na najpopularniejszych trasach. Przykładem jest połączenie Warszawa – Kraków, gdzie pojawi się pięć dodatkowych par pociągów.

Pociągi na trasie z Krakowa do Olsztyna będą się zatrzymywały dodatkowo w Radomiu i Kielcach.

W rozkładzie zaplanowano także więcej połączeń weekendowych. Pojawią się na trasach z Wrocławia do Katowic i z Poznania do Gdyni.

Od jutra skróci się czas czas podróży z Warszawy do Katowic i Krakowa. O 13 minut skróci się też czas podróży między Krakowem a Przemyślem. W zimowym rozkładzie jazdy zostały uwzględnione remonty sieci kolejowej.

Jak mówi rzecznik Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec, na kilku trasach pasażerowie będą się musieli liczyć z utrudnieniami. Chodzi o trasę z Warszawy do Poznania. Czas podróży nadal będzie wydłużony. Pociągi jeżdżą tam objazdami. Z powodu remontu trasy Warszawa Lublin na niektórych odcinkach obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa. Remonty będą kontynuowane także na trasach z Warszawy do Radomia, Grodziska Mazowieckiego i Białegostoku. Do zimowego rozkładu jazdy będą wprowadzane korekty, które mają dostosować kursowanie pociągów do postępów w pracach remontowych.