Nowa data wyznaczona jest niemal 10 lat po dacie zakładanej początkowo i po kilku odraczaniach terminu.

Projekt nowego lotniska finansowanego przez władze federalne, Berlina i Brandenburgii miał całą serię problemów technicznych. Przekraczano budżet, pojawiły się zarzuty złego planowania konstrukcji, zarządzania, wykonawstwa, podejrzenia o korupcję.

Pierwotnie letnisko miało być oddane do użytku w październiku 2011. Burmistrz Klaus Wowereit oznajmił, że otwarcie zostało przesunięte na 17 marca 2013 z powodu problemów z instalacją przeciwpożarową, linie lotnicze musiały pośpiesznie zmieniać rozkłady lotów.

Później zapowiedziano otwarcie portu dopiero po wakacjach. Od tamtej pory dochodziło do kolejnych falstartów i zmian szefów projektu. Air Berlin mocno liczył na przeniesienie się tam z ciasnego i starego lotniska Tegel, wiązał z nowym lotniskiem duże plany, ale nie doczekał się i zbankrutował.

Nowe lotnisko położone na południe od Berlina, oddalone od centrum miasta o 18 km, powstające obok Berlin-Schönefeld, miało zastąpić trzy: Tempelhof, Tegel i Schönefeld. Tempelhof zamknięto 30 października 2008, Tegel zaś miało być zamknięte dopiero po uruchomieniu nowego lotniska, w 2020 roku, ale we wrześniowym referendum mieszkańcy Berlina opowiedzieli się za jego zachowaniem.

Początkowo przewidywano nadanie nazwy Berlin Brandenburg International (BBI). Ostatecznie przyjęto nazwę Flughafen Berlin Brandenburg, a w ruchu międzynarodowym Berlin Brandenburg Airport. Patronem lotniska został były kanclerz Willy Brandt, zmarły w 1992 r.

Port lotniczy stanowi największą inwestycję infrastrukturalną Niemiec. Ma obsługiwać w początkowej fazie do 27 milionów pasażerów rocznie, co już okazało się za mało, bo oba działające lotniska odprawiły w 2016 roku 33 mln podróżnych. Po ewentualnej rozbudowie zwiększy swe moce do 50 mln podróżnych.

Do terminala przewidziano dojazd podziemną linią kolejową o długości ponad 3 km i stację kolejową o trzech peronach i sześciu torach, dostępnych zarówno dla szybkiej kolei miejskiej S-Bahn, jak i pociągów InterCity.W pobliżu portu lotniczego powstaje BBI Business Park Berlin.