Jak podaje spółka, w okresie świątecznym w gotowości pozostaje 168 zespołów szybkiego usuwania awarii i 20 zespołów ratownictwa technicznego. Do pracy przygotowanych jest też 66 pociągów sieciowych, które mogą być wykorzystane w przypadku usterek sieci trakcyjnej. Na 10 stacjach na wypadek awarii zapewniono lokomotywy osłonowe. Do pomocy gotowych jest też 147 odśnieżarek, 13 kombajnów i 48 pługów odśnieżnych. W pracy lub gotowości do niej będzie łącznie ponad 10,5 tysiąca pracowników.

„PKP Intercity na bieżąco obserwuje frekwencję w okresie świątecznym i noworocznym, a tam, gdzie jest to możliwe, włącza dodatkowe wagony” – czytamy w komunikacie przewoźnika.

W związku z dużym zainteresowaniem wyjazdami w góry 29 i 31 grudnia oraz 2 stycznia PKP uruchomi dodatkowe pociągi kategorii EIC z Warszawy do Zakopanego, natomiast 29 grudnia i 2 stycznia pojadą one w kierunku stolicy.

Ponadto PKP Intercity uruchomi specjalny pociąg relacji Kraków – Zakopane. Do Zakopanego zabierze on pasażerów 31 grudnia, a odwiezie 1 stycznia we wczesnych godzinach porannych. „Dzięki temu osoby planujące sylwestra w górach będą mogły komfortowo dojechać do polskiej stolicy Tatr” – zaznaczyła spółka.

Ponadto w weekend poprzedzający Nowy Rok przewoźnik uruchomi pociągi do Zakopanego m.in. z Krakowa, Gdyni, Warszawy, Szczecina i Poznania.

Grupa PKP przypomina, że „cały czas udoskonala swój system sprzedaży biletów”. „Po wprowadzeniu możliwości wyboru różnych zniżek w ramach jednej transakcji, od listopada  podróżni mogą przez internet kupić bilety na połączenia z przesiadką. Ponadto przy zakupie biletu za pośrednictwem strony intercity.pl pasażerowie mogą sprawdzić zajętość miejsc w interesujących ich połączeniach” – dodaje przewoźnik, podkreślając, że na stronie internetowej przy każdym z połączeń znajduje się informacja o frekwencji, dzięki czemu podróżny może sam sprawdzić, czy są jeszcze dostępne miejsca w pociągu.

PKP zapewnia, że w okresie świątecznym całodobowo będzie działać Centrum Wsparcia Klienta. Ponadto w okresie zimowym ok. 250 dworców PKP nie będzie zamykanych na przerwę techniczną. W przypadku znacznego spadku temperatury i w sytuacjach nadzwyczajnych PKP może też podjąć decyzję o całodobowym otwarciu pozostałych dworców.

Podróżni wybierający się na święta koleją mogą liczyć także na wsparcie pracowników InfoDworców. Jak wyjaśniła spółka, są to punkty informacyjne znajdujące się na kluczowych dworcach kolejowych, czyli: Bydgoszcz Główna, Bydgoszcz, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Łódź Fabryczna, Poznań Główny, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia i Wrocław Główny. Grupa zapowiada, że obsługa punktów odpowie na wszelkie pytania dotyczące funkcjonowania dworca i usług dostępnych na terenie obiektu, podpowie również podróżnym, jak dojechać do różnych punktów miasta.

W okresie świątecznym Straż Ochrony Kolei podwoi liczbę patroli na terenach kolejowych. Każdego dnia bezpieczeństwa będzie pilnowało ponad 600 funkcjonariuszy SOK, wspieranych przez policjantów, strażników miejskich, żandarmów i strażników granicznych. Dodatkowe patrole będą w pociągach pasażerskich, na stacjach, dworcach i przystankach osobowych.