Holiday Europe uzyskała 24 sierpnia licencję przewoźnika (AOC) od bułgarskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego – donosi portal Austrian Aviation. 49 procent udziałów w niej, czyli maksymalnie tyle, na ile pozwala podmiotom spoza wspólnoty unijne prawo, ma turecki przewoźnik Onur Air. Daje mu to dostęp do rynku Unii Europejskiej, bo jako firma spoza niej może wykonywać połączenia na jej terenie tylko w ograniczonym zakresie.

Onur Air współpracuje w ramach umowy code-share z greckim Olympusem Airways w zakresie wykonywania lotów do Egiptu, ponieważ nie ma prawa realizować komercyjnych połączeń pod własnymi numerami rejestracyjnymi między Unią Europejską a krajem faraonów. Można przypuszczać, że w przyszłości loty te zostaną przejęte przez Holiday Europe.

Holiday Europe ma jeden 21-letni samolot typu Airbus A321-200. Wcześniej latał on w barwach Onur Aira. Wkrótce flota bułgarskiej firmy przewozowej ma się powiększyć, o ile maszyn, na razie nie podano.

Portal Trvl Counter informuje, że bułgarski przewoźnik zrealizował już pierwszy lot z Antalyi do Norymbergi. Od października siatka połączeń ma obejmować 50 kierunków, między innymi  w Egipcie, Dubaju, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji. Turyści poleca tam z różnych lotnisk europejskich.

Czytaj też: „Pierwsi turyści wylecieli z Zielonej Góry do Antalyi”.