Pilotażowy przejazd w dwie strony odbył się 5 stycznia. Do dyspozycji pasażerów były dwie pary połączeń obsługiwanych szynobusami. Bilet z Gdyni do Braniewa kosztował 25,50 zł, a z Braniewa do Kaliningradu 300 rubli (ok. 18 zł). Na oba odcinki bilety sprzedawane były oddzielnie.

Przesiadka między pociągami RŻD (z Kaliningradu) i Przewozów Regionalnych (z Gdyni) zorganizowana była w Braniewie. W budynku stacyjnym pasażerowie przeszli odprawę celną i kontrolę paszportową. Po stronie rosyjskiej procedury te przeprowadzono w pociągu.

„Przejazdy miały na celu m.in. ocenę efektów przygotowań poczynionych w kwestii połączeń pilotażowych np. w obszarze rozkładu jazdy, obsługi pociągów i sprawności przeprowadzania czynności związanych z przekraczaniem granicy Polski i jednocześnie strefy Schengen” – czytamy w komunikacie Polregio.

– Wszystko przebiegło zgodnie z planem – mówi cytowana w komunikacie Anna Lenarczyk, dyrektor handlowy Przewozów Regionalnych. – Jesteśmy zadowoleni z przejazdów. Połączenia spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, od strony rosyjskiej przyjęliśmy około 130 pasażerów. Teraz czas na podsumowanie i wyciągnięcie wniosków z pilotażu oraz dalsze rozmowy na temat ewentualnej przyszłości połączeń.