Pierwszy raz Ministerstwo Turystyki, Przemysłu i Handlu Wysp Kanaryjskich za pośrednictwem agendy rządowej Promotur Turismo de Islas Canarias umowę z AXA o ubezpieczenie turystów na wypadek zachorowania na covid-19 podpisało rok temu. Kontrakt właśnie miał wygasnąć, ale go przedłużono.

Minister turystyki Yaiza Castilla, cytowany w komunikacie resortu podkreśla, że Wyspy Kanaryjskie były pierwszą prowincją autonomiczną w Hiszpanii, jaka zaoferowała ubezpieczenie osobom, które w momencie rozpoczęcia podróży nie wiedziały, że są chore na covid-19 lub zaraziły się koronawirusem w czasie wizyty na wyspach. Polisa pokrywa koszty leczenia, powrotu do domu i przedłużonego pobytu, tak, żeby można było odbyć pełną kwarantannę.

– Nasi goście nie będą pozbawieni zabezpieczenia – mówi Castilla.

Projekt był jednym z kilku, jakie rząd Wysp Kanaryjskich podejmował od wybuchu pandemii na rzecz stworzenia wizerunku bezpiecznego kierunku turystycznego. Między innymi zorganizował wizytę przedstawicieli branży turystycznej we współpracy ze Światową Organizacją Turystyczną. Wydarzenie odbiło się echem w mediach. Dodatkowo ministerstwo zaproponowało wprowadzenie testów przed przylotem, by w bezpieczny sposób przywrócić przyjazdy na wyspy. Później na podobny krok zdecydowały się też inne kraje unijne.