Prezydent podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Bloomberg

Prezydent podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Już 4 czerwca rząd chce otworzyć punkt informacyjny dla mieszkańców Baranowa i okolic, zaczną się też konsultacje z nimi

To specjalna ustawa poświęcona tylko jednej inwestycji. Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. W pierwszym etapie będzie mogło obsługiwać rocznie 45 milionów pasażerów, a w drugim do 100 milionów.

Na podstawie ustawy rozpocznie się teraz wykupowanie gruntów w gminie Baranów (a także częściowo w gminie Teresin i Wiskitki) pod Grodziskiem Mazowieckim. W sumie CPK będzie go potrzebować 66,5 kilometra kwadratowego. Rząd planuje kupić ziemię od właścicieli po negocjacjach, zaproponować im przeniesienie całych gospodarstw do innych regionów kraju lub ostatecznie wywłaszczyć (płacąc ceny rynkowe).  Jeszcze w tym roku ma zostać rozpisany międzynarodowy konkurs architektoniczny. Potem powstanie spółka, która zajmie się między innymi koordynowaniem budowy portu i towarzyszących mu węzłów komunikacyjnych – drogowego i kolejowego. Sama budowa ma się rozpocząć w 2021 roku i potrwać sześć lat. Według wstępnych szacunków lotnisko może kosztować ponad 30 miliardów złotych. Pierwsze samoloty mają odlecieć z CPK w sezonie zimowym 2027 roku.

Rząd liczy, że budowę portu sfinansują zagraniczni inwestorzy, najczęściej wskazuje się na firmy azjatyckie, chociaż chce zachować wpływ na kierowanie CPK.

W gminie Baranów ma się odbyć 17 czerwca referendum w sprawie budowy lotniska. Mieszkańcy są pełni obaw. Zarazem ich głos i tak nie będzie miał znaczenia dla przebiegu inwestycji.

Jak powiedział PAP wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild w najbliższym tygodniu spotka się on z mieszkańcami gmin Wiskitki i Teresin (w Baranowie już takie spotkanie przeprowadził). 4 czerwca zostanie uruchomiony punkt konsultacyjny, w którym mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje o inwestycji. Dowiedzą się między innymi, co wynika ze specustawy. – Zależy nam szczególnie, żeby mieszkańcy współdecydowali, w jaki sposób inwestycja będzie podejmowana – podkreślił.

Opozycja krytykuje większość rządową za „gigantomanię”, a jej kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski przekonuje, że budowa CPK zahamuje rozwój stolicy, ponieważ wiązać się będzie z zamknięciem Lotniska Chopina dla masowego ruchu pasażerskiego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Principe w Rzeszowie dołączy do sieci Best Western Premier

Best Western wzmacnia swoją obecność na południu Polski. W najbliższym czasie do sieci dołączy ...

Niemcy chcą ubezpieczeń od upadku linii lotniczych

Niemieckie Stowarzyszenie Urzędów Ochrony Konsumentów chce, by linie lotnicze zabezpieczały się przed skutkami upadłości ...

Finowie wrócili do Hurghady

W sezonie Zima 2018/2019 Finnair będzie obsługiwał loty czarterowe z Helsinek do Hurghady. Pierwszy ...

Travelplanet.pl: Na święta do Egiptu

Prawie jedna trzecia klientów biur podróży spędzi Boże Narodzenie lub przywita Nowy Rok w ...

Jest projekt nowej ustawy dla biur podróży

Zabezpieczenie interesów turystów korzystających z tzw. pakietowania dynamicznego, likwidacja szarej strefy w turystyce, większa ...

Cannes nie dla kopcących wycieczkowców

Władze francuskiego kurortu, czwartego co do wielkości portu tego kraju, zapowiedziały w ramach walki ...