Czy turyści wylądują na lotnisku Cristiana Ronalda?

Filip Frydrykiewicz

Zaplanowana na środę uroczystość nazwania lotniska na Maderze imieniem piłkarza Cristiana Ronalda wywołała polemikę między autonomicznym rządem wyspy a przedstawicielami rządu w Lizbonie

Jak ustalił dziennik „Publico”, rząd w Lizbonie nie jest zadowolony z pomysłu zmiany nazwy Lotniska Madery na Lotnisko Madery im. Cristiana Ronalda. Gazeta ustaliła, że socjalistyczny gabinet Antonia Costy za pośrednictwem Ministerstwa Planowania i Infrastruktury zażądał już wyjaśnień w tej sprawie od spółki ANA, operatora portu lotniczego w Funchal.

Sceptyczny wobec zmiany nazwy lotniska w Funchal, głównego miasta Madery, ma być również prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Według tygodnika „Expresso” próbował on odwieść piłkarza od zamiaru udzielenia zgody na nazwanie lotniska jego imieniem.

„Ludzie z bliskiego otoczenia prezydenta rozmawiali z agentami Ronaldo, próbując przestrzec ich, że decyzja ta niesie ryzyko dla praw do wykorzystywania wizerunku piłkarza przez firmę obsługującą lotnisko” – ujawnił lizboński tygodnik.

W poniedziałek negatywnie o zaplanowanej na środę uroczystości zmiany nazwy portu lotniczego wypowiedział się portugalski dyplomata Francisco Seixas da Costa, według którego lotnisko w Funchal powinno nosić nazwę długoletniego premiera autonomicznego rządu Madery Alberto Joao Jardima. Dyplomata, który w przeszłości był sekretarzem stanu w rządzie Antonio Guterresa, obecnego sekretarza generalnego ONZ, stwierdził, że nazwisko piłkarza lepiej pasuje do stadionu. Pomysł zmiany nazwy lotniska uznał za „niesprawiedliwy i śmieszny”.

Z opinią tą polemizuje lizboński ekonomista Miguel Monteiro, podkreślając, że właśnie portugalska dyplomacja jest jednym z największych beneficjentów nazwiska piłkarza. „Ronaldo był i jest nieformalnym ambasadorem naszego kraju na całym świecie i pośrednio pomógł naszej dyplomacji promować Portugalię. Kwestia nadania lotnisku jego imienia nie tylko wiąże się z lepszą promocją Madery, ale przede wszystkim jest w pełni zasłużonym aktem uczczenia za życia człowieka, który już dziś jest jednym z najsłynniejszych Portugalczyków w historii” – mówi Monteiro.

Także szef autonomicznego rządu Madery Miguel Albuquerque uważa, że zmiana nazwy lotniska przyniesie tej wyspie same korzyści, a wszelka polemika jest nieuzasadniona. „Decyzję o nazwaniu lotniska podjąłem wspólnie z Ronaldem na zasadzie dżentelmeńskiej umowy. Nie będzie on miał z tego tytułu żadnych korzyści finansowych” – ujawnił Albuquerque.

32-letni Cristiano Ronaldo pochodzi z Funchal, w którym ma już m.in. swój pomnik, muzeum oraz plac swego imienia. Występujący na co dzień w Realu Madryt zawodnik zdobył w zeszłym roku ze swoimi kolegami z reprezentacji Portugalii mistrzostwo Europy. W dorobku ma m.in. cztery tytuły Złotej Piłki, przyznawane najlepszemu piłkarzowi na świecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja – katastrofa autokaru na przejeździe kolejowym

Liczba ofiar śmiertelnych wypadku w Rosji, gdzie na przejeździe kolejowym w obwodzie włodzimierskim pociąg ...

Betlej: Komisja Europejska przyznała, że Polacy będą zarabiać więcej

Komisja Europejska podniosła prognozę rozwoju gospodarczego Polski i zakłada większy wzrost wynagrodzeń. Tymczasem wycieczki ...

Airbnb zwalnia pracowników

Pandemia koronawirusa może zniszczyć platformy wynajmujące mieszkania turystom. Airbnb zwalnia część pracowników i odwołuje ...

Brytyjscy turyści oszukani na 7 milionów funtów

Oszuści, którzy podawali się za przedsiębiorców turystycznych, wyłudzili w zeszłym roku od brytyjskich turystów ...

Ryanair ostrzega przed skutkami strajków

Ryanair ostrzega pasażerów przed możliwymi zakłóceniami w ruchu lotniczym w przyszłym tygodniu z powodu ...

Travelplanet.pl: Na święta do Egiptu

Prawie jedna trzecia klientów biur podróży spędzi Boże Narodzenie lub przywita Nowy Rok w ...