Air Berlin lata z dużą stratą

Filip Frydrykiewicz

Druga pod względem przewozów niemiecka linia lotnicza miała w 2016 roku rekordową stratę netto – 782 miliony euro. W pierwszym kwartale tego roku też traciła pieniądze

Ubiegłoroczna strata spowodowana była deprecjacją majątku i restrukturyzacją, które wyniosły 335 mln euro. Rok wcześniej linia straciła 447 mln, a w I kwartale tego roku kolejne 293 miliony.

Należąca w 29 procentach do Etihad Airways linia jest w trakcie restrukturyzacji, która zakłada zmniejszenie liczby baz w Niemczech z dziesięciu do czterech, a liczby połączeń ze 140 do 70. Jej flota zmniejszy się ze 118 do 75 samolotów.

W lutym Air Berlin oddał w leasing taniej linii lotniczej, należącej do Lufthansy, Eurowings, 33 samoloty wraz z załogami, a Austrian Airlines – pięć maszyn. Nowy Air Berlin ma się nastawić na podróżujących służbowo i skupić na lotach po Niemczech, do Włoch, Skandynawii i Europy Wschodniej. Będzie też rozwijać połączenia dalekiego zasięgu.

W ubiegłym roku miał do czynienia z większą konkurencją w połączeniach śródziemnomorskich z powodu przeniesienia mocy przewozowych jej konkurentów z Egiptu i Turcji do Hiszpanii. W tym roku doszło do strajku pracowników naziemnych na lotnisku Tegel w Berlinie – to kolejne przyczyny złych wyników przewoźnika.

Linia miała ambicje stania się głównym przewoźnikiem wożącym urlopowiczów z Niemiec do cieplejszych krajów, ale nie wytrzymała konkurencji tanich przewoźników i ekspansji Lufthansy za pośrednictwem Germanwings i Eurowings.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hiszpania: Turystów więcej niż oczekiwaliśmy

Hiszpania zanotowała w 2016 roku niewidzianą wcześniej liczbę zagranicznych turystów oraz rekordowe wpływy z ...

Stewardesy British Airways strajkują

Część personelu pokładowego brytyjskich linii lotniczych British Airways rozpoczęła dwutygodniowy strajk. Chodzi o pieniądze ...

Brytyjski TUI: Najpierw voucher, potem gotówka

Brytyjskie biuro podróży należące do koncernu TUI zmieniło zasady rozliczeń z klientami, którym z ...

Emirates szukają pilotów w Polsce

Dubajskie linie lotnicze Emirates chcą zatrudnić polskich pilotów. Zorganizują w Warszawie spotkania informacyjne dla ...

Emilewicz poparła branżę turystyczną w kwestii „latania w kratkę”

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz złożyła wniosek do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o cofnięcie ...

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny

UOKiK: Nie ma potrzeby odwoływania wyjazdów wakacyjnych

Nie trzeba jeszcze odwoływać wyjazdów wakacyjnych czy jesiennych. Jeśli jednak okaże się, że stoją ...