Air Berlin lata z dużą stratą

Filip Frydrykiewicz

Druga pod względem przewozów niemiecka linia lotnicza miała w 2016 roku rekordową stratę netto – 782 miliony euro. W pierwszym kwartale tego roku też traciła pieniądze

Ubiegłoroczna strata spowodowana była deprecjacją majątku i restrukturyzacją, które wyniosły 335 mln euro. Rok wcześniej linia straciła 447 mln, a w I kwartale tego roku kolejne 293 miliony.

Należąca w 29 procentach do Etihad Airways linia jest w trakcie restrukturyzacji, która zakłada zmniejszenie liczby baz w Niemczech z dziesięciu do czterech, a liczby połączeń ze 140 do 70. Jej flota zmniejszy się ze 118 do 75 samolotów.

W lutym Air Berlin oddał w leasing taniej linii lotniczej, należącej do Lufthansy, Eurowings, 33 samoloty wraz z załogami, a Austrian Airlines – pięć maszyn. Nowy Air Berlin ma się nastawić na podróżujących służbowo i skupić na lotach po Niemczech, do Włoch, Skandynawii i Europy Wschodniej. Będzie też rozwijać połączenia dalekiego zasięgu.

W ubiegłym roku miał do czynienia z większą konkurencją w połączeniach śródziemnomorskich z powodu przeniesienia mocy przewozowych jej konkurentów z Egiptu i Turcji do Hiszpanii. W tym roku doszło do strajku pracowników naziemnych na lotnisku Tegel w Berlinie – to kolejne przyczyny złych wyników przewoźnika.

Linia miała ambicje stania się głównym przewoźnikiem wożącym urlopowiczów z Niemiec do cieplejszych krajów, ale nie wytrzymała konkurencji tanich przewoźników i ekspansji Lufthansy za pośrednictwem Germanwings i Eurowings.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bankowiec na czele departamentu turystyki

Ewa Pawlak-Lewandowska zastąpiła odwołaną w zeszłym miesiącu Joannę Jędrzejwską-Debortoli na stanowisku dyrektora departamentu turystyki ...

Szwajcarski hotel odsyła Żydów pod prysznic

Izrael domaga się od szwajcarskiego rządu potępienia personelu jednego z alpejskich hoteli, w którym ...

Karnet na narty jak bilet lotniczy

Dynamiczne zmiany cen karnetów narciarskich to sposób firmy Tatry Mountain Resorts na zarządzanie ruchem ...

W kwietniu noclegi pięciogwiazdkowe były droższe

Średnia cena noclegu w kwietniu w polskich hotelach wyniosła 253,42 złotego, co oznacza, że ...

Izrael z nową kartą turystyczną i linią autobusową

Z kartą Israel Pass można podróżować środkami transportu publicznego oraz zwiedzać parki narodowe, a ...

W biurach podróży powrót Hiszpanii

Kolejny tydzień spadku zainteresowania wyjazdami z biurami podróży. W ostatnim tygodniu nadwyżka nad zeszłym ...