Wrocławskie lotnisko z 18-procentowym wzrostem

materiały prasowe

Prawie 1,3 miliona pasażerów skorzystało z usług Portu Lotniczego Wrocław w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku. To o 18,3 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej

Od stycznia do czerwca tego roku Port Lotniczy Wrocław odnotował wzrosty we wszystkich segmentach ruchu. Szczególną popularnością cieszyły się międzynarodowe połączenia niskokosztowe, które wybrało o 17,5 procent więcej pasażerów niż rok wcześniej, a także loty do największych europejskich hubów przesiadkowych. Tu wzrost wyniósł 7,2 procent. W sumie w pierwszej połowie 2017 roku z usług wrocławskiego lotniska skorzystało 1,29 mln podróżnych. To o ponad 200 tys. więcej niż w tym samym czasie w roku 2016.

– Wszystko wskazuje na to, że na koniec tego roku osiągniemy prognozowany wynik 2,8 mln obsłużonych pasażerów, a być może nawet go przekroczymy – mówi prezes Portu Lotniczego Wrocław Dariusz Kuś, cytowany w komunikacie prasowym. – Sprzyja temu obecna siatka połączeń, w której do dyspozycji podróżnych jest rekordowa liczba prawie 70 połączeń, wśród których jest kilka nowości, m.in. Lizbona, Lwów, Rejkiawik, Tel Awiw i Palma na Majorce. Przyczyni się do tego również rekordowy zimowy rozkład, w którym znajdzie się wiele nowych kierunków – dodaje.

Na południe za nieduże pieniądze

Jak podaje lotnisko, pierwsze półrocze przyniosło duży wzrost liczby pasażerów korzystających z połączeń na południe Europy, które są realizowane głównie przez linie Ryanair i Wizz Air. Jest to widoczne zwłaszcza w wypełnieniach samolotów lecących do Włoch, Hiszpanii i Portugalii. W przypadku Rzymu i Mediolanu średnie wypełnienie wyniosło 92 procent, Lizbony i Malagi – 93 procent, a Madrytu – 91 procent. Rekordowy rezultat osiągnęła Teneryfa, która przekroczyła wynik 94 procent. – Kierunki południowe przyciągają zwłaszcza osoby szukające wypoczynku w nieco cieplejszych krajach niż Polska – mówi, cytowany w komunikacie prasowym, Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław. – Wszystko jednak wskazuje na to, że tendencja ta utrzyma się dłużej niż przez lato. W zimowej siatce lotów pojawią się nowe połączenie na południe Europy. Z Wrocławia będzie można polecieć m.in. na Sycylię czy do Neapolu – dodaje.

Wśród tanich połączeń cały czas dużą popularnością cieszą się także loty do Wielkiej Brytanii. Wypełnienie samolotów lecących do Londynu, Bristolu, East Midlands czy Glasgow wyniosło średnio 92 procent. Od jesieni będzie można polecieć również na lotnisko Leeds/Bradford oraz do Edynburga. Natomiast rekordowy wzrost popularności osiągnęły w ostatnim półroczu połączenia do Birmingham (78 procent), na Maltę (65 procent) i do Oslo Torp (25 procent).

Połączenia sieciowe w górę

Pierwsze sześć miesięcy tego roku przyniosło również zwiększenie liczby pasażerów lecących do największych europejskich hubów przesiadkowych. Było ich w sumie ponad 180,5 tysiąca, czyli o ponad 12 tysięcy więcej niż w tym czasie rok wcześniej. Szczególnie duża liczba podróżnych wybierała loty do Düsseldorfu (wzrost o 57,6 procent).

– W tym segmencie przewidujemy dalszy wzrost – mówi Jarosław Sztucki. – W jesiennej siatce lotów pojawią się bowiem kolejne nowe kierunki. Będzie wśród nich połączenie do Zurychu od Swiss Airlines i aż osiem dodatkowych połączeń tygodniowo do Frankfurtu, realizowanych przez Lufthansę – dodaje.

Wzrost odnotowały także połączenie krajowe – o 28,4 procent. Wciąż nie słabnie popularność lotów do Warszawy, które są realizowane przez PLL LOT i Ryanaira. Liczba pasażerów wybierających połączenie tego drugiego przewoźnika wzrosła o 72,5 procent w stosunku do tego samego okresu 2016 roku.

Popularne czartery

Ostatnie półrocze przyniosło także duży wzrost liczby podróżnych wybierających loty czarterowe. Było ich więcej o 72 tysiące, czyli o 28,9 procent. – W tym roku wcześniej niż zwykle ruszył sezon czarterowy – mówi Jarosław Sztucki. – Poza tym, już w czerwcu dostępne były wszystkie planowane połączenia w tym segmencie. Z pewnością na wzrost zainteresowania nimi miała wpływ również większa liczba tego typu rejsów oraz duży wybór kierunków, jaki pasażerowie wrocławskiego lotniska mają w tym sezonie – dodaje. W ofercie biur podróży znalazło się ponad 20 kierunków czarterowych z wylotem z Wrocławia. Są wśród nich m.in.: Egipt (Hurghada), Turcja (Antalya), Grecja (Rodos, Zakynthos, Korfu, Heraklion i Kreta) i Hiszpania (Majorka). Tegoroczne nowości to albańska Tirana i grecka Kefalonia.

Czerwiec również najlepszy

Wzrostową tendencją wrocławskiego lotniska potwierdzają również jego wyniki z czerwca tego roku. Tu także widoczny jest wzrost liczby pasażerów, który wyniósł 17,2 procent. Port obsłużył 280 tysięcy ludzi, czyli o o ponad 41 tysięcy więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Więcej było też podróżnych korzystających z tanich połączeń międzynarodowych (wzrost o 22,1 procent) i lotów czarterowych (wzrost o 16,1 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy poddani kwarantannie na Cyprze Północnym czują się dobrze

Polscy turyści, którzy przyjechali odpoczywać do hotelu na Cyprze Północnym, ale muszą tam przejść ...

Rezerwacje w hotelach ruszyły, ale goście są ostrożni

Po ogłoszeniu przez rząd informacji o otwarciu hoteli liczba zapytań i rezerwacji zaczęła rosnąć ...

Hiszpania: Czas na turystykę wysokiej jakości

Hiszpania chce wesprzeć odpowiedzialny rozwój turystyki, walkę z sezonowością i przyciąganie bogatszych turystów, by ...

Francja (jak zwykle) najlepsza w turystyce

Wszystko wskazuje na to, że Francja utrzyma zajmowaną od kilku lat pozycję lidera wśród ...

Niemcy – z powodu strajku odwołanych kilkaset lotów

Trwa strajk ostrzegawczy pracowników ochrony na lotniskach w Duesseldorfie, w Kolonii/Bonn i Stuttgarcie. Strajk ...

Rodos czeka dobry sezon

Nadchodzący sezon letni ma być dla Rodos tak samo dobry jak poprzedni, przewiduje honorowy ...