Niepewne lądowanie samolotu Travel Service’u

Filip Frydrykiewicz

Samolot czarterowy, którego pilot zgłosił podejrzenie awarii klap samolotu, wieczorem bezpiecznie wylądował na lotnisku Katowice w Pyrzowicach. Klapy zadziałały prawidłowo

Na pokładzie boeinga 737 czeskiej linii czarterowej Travel Service było 187 pasażerów i sześcioro członków załogi. Maszyna z niewielkim opóźnieniem przyleciała z Fuerteventury.

Jak poinformował rzecznik Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach Cezary Orzech, pilot zasygnalizował obsłudze lotniska możliwość problemów z klapami, czyli elementami skrzydeł samolotu, które powiększają powierzchnię nośną skrzydeł, pomagając w podchodzeniu do lądowania. W związku z podejrzeniem awarii pilot poprosił o asystę służb ratowniczych przy lądowaniu.

– Zgodnie z procedurą, w takich wypadkach natychmiast uruchamiana jest akcja „samolot”, a wszystkie służby, w tym pożarowe i medyczne, są w pełnej gotowości. Tak było również w tej sytuacji – relacjonował rzecznik portu. Podkreślił, że ogłoszenia akcji „samolot” przy planowym lądowaniu nie należy utożsamiać z awaryjnym lądowaniem maszyny, które ma miejsce, gdy z powodu problemów technicznych samolot musi przerwać lot.

Według Orzecha, samolot wylądował bezpiecznie i bez najmniejszych problemów; klapy zadziałały prawidłowo, a służby ratownicze nie interweniowały. Pasażerowie opuścili maszynę i zostali przewiezieni do terminalu. Służby techniczne sprawdzą samolot, aby wyjaśnić, skąd informacja o możliwej awarii systemu klap.

Klapy to elementy skrzydła samolotu, pozwalające zwiększyć powierzchnię nośną oraz opór skrzydła. Ich wykorzystanie umożliwia lot z mniejszą prędkością, a także pozwala na skrócenie startu lub zmniejszenie prędkości podejścia maszyny do lądowania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Część pasażerów nie odleciała z gdańskiego lotniska

35 pasażerów nie zdążyło wejść na pokłady samolotów odlatujących z gdańskiego lotniska. Zdaniem portu ...

Air Cairo i Fly Egypt mogą już latać do Niemiec

Niemiecki Urząd Lotnictwa Cywilnego cofnął już zakaz latania do Niemiec egipskim liniom lotniczym Air ...

Thomas Cook chce więcej zarabiać na hotelach

Trzysta własnych obiektów i ponad 30-procentowy udział w obrotach – to cel, który w ...

Lubisz Węgry? To nocuj taniej

Ruszyła strona internetowa Węgierski Przyjaciel, która zachęca do świętowania Dnia Przyjaźni Polsko–Węgierskiej. Jej pomysłodawcą ...

Turyści dojadą do Bałtowa pociągiem i autobusem

Kursy autobusowe do atrakcyjnych turystycznie miejscowość województwa świętokrzyskiego, m.in. Bałtowa, Krzemionek i Ujazdu, skorelowane ...

Jak mówi prezes POT Robert Andrzejczyk, pierwszy raz liczba partnerów biorących udział w akcji przekroczy tysiąc

Ponad tysiąc atrakcji na weekend za pół ceny

Ruszyła sprzedaż ofert w ramach jesiennej akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ...