Air France – co czwarty lot odwołany

AFP

Akcje narodowego przewoźnika francuskiego straciły wczoraj na giełdzie w Paryżu 5,5 procent wartości. Powód – kolejny strajk załogi, która domaga się podwyżki zarobków

Dzisiaj kolejna obniżka cen akcji wyniosła 2,3 procent. A to chyba nie koniec spadków, bo wszystkie związki – jest ich łącznie w Air France dziesięć – zamierzają dochodzić swego postulatu do skutku.

Dyrekcja linii lotniczej (3,7 mld euro kapitalizacji) musiała odwołać dzisiaj z powodu strajku 25 procent lotów. Obiecała jedynie utrzymać 70 procent lotów międzykontynentalnych, 67 procent średniodystansowych z Paryża-CDG i 85 procent krótkich z Orly i na prowincji. Rozkład jest uaktualniany 24 godziny wcześniej, więc nie można wykluczyć anulowania większej liczby połączeń i dodatkowych opóźnień.

Przed strajkiem oceniano, że weźmie w nim udział 32,8 procent pilotów (po 31,6 23 marca), 20,5 procent personelu pokładowego (28,3) i 14,5 procent naziemnego (20,4). Dyrekcja wysłała od 31 marca ponad 130 tys. zawiadomień do klientów o utrudnieniach we wtorek i środę. Strajk nie objął lotów w code-sharingu linii należących do grupy (KLM, Hop!) i sojuszu Skyteam.

Pracownicy Air France strajkowali już 22 lutego, 23 i 30 marca, ich postulat jest ten sam: podwyżka dla wszystkich o 6 procent dla wyrównania inflacji z lat 2012-2018, gdy płace były zamrożone. Piloci żądają rewaloryzacji pewnych elementów wynagrodzenia, co łącznie daje podwyżkę o 10,7 procent. Związki zapowiedziały kontynuowanie strajku 7, 10 i 11 kwietnia.

Trwa też fala protestów przeciwko planom reform ekipy Emanuela Macrona innych kategorii zawodowych, m.in. kolejarzy z SNCF, nauczycieli, studentów, personelu medycznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

LOT planuje 175 milionów zysków z biletów

Polskie Linie Lotnicze LOT w tegorocznym budżecie zaplanowały 175 milionów złotych zysku z działalności ...

W Modlinie 3 miliony pasażerów i dwie wieże

Lotnisko w Modlinie obsłużyło w 2018 roku 3,08 miliona pasażerów. To o 5,1 procent ...

Google oferuje wycieczki i atrakcje turystyczne

Użytkownicy nadal potrzebują rozwiązań, które pozwolą w jednym miejscu przeglądać atrakcje turystyczne odwiedzanych miejsc, ...

Program Emirates Skywards aktywny

Linie Emirates i flydubai zaczęły działalność pod wspólnym programem lojalnościowym Emirates Skywards Program Emirates ...

Betlej: Thomas Cook kolos na glinianych nogach

Nie powinien dziwić nikogo koniec Thomasa Cooka, bo niemal gołym okiem było widać, że ...

Francuskie koleje sparaliżowane do niedzieli

Francuzów czekają kolejne utrudnienia w podróżowaniu. Szczególnie we znaki da im się protest kolejarzy. ...