W tym roku najwięcej lotów wypadło w Niemczech

Bloomberg

14 tysięcy lotów zostało odwołanych w tym roku w Niemczech. To najwięcej w Europie, wynika z analizy portalu Airhelp, zajmującego się odzyskiwaniem odszkodowań za opóźnienia lub anulację lotów

Nigdzie w Europie w rozkładzie lotów nie było w tym roku tak wielu zmian jak w Niemczech. Od stycznia do 22 września w kraju zostało anulowanych 14 tysięcy rejsów. Dla porównania, rok wcześniej było to 6,87 tysiąca. To oznacza, że linie lotnicze są winne pasażerom 823 miliony euro tytułem odszkodowania, czyli o ponad 500 milionów euro więcej niż rok temu.

W innych państwach Unii Europejskiej (analiza dotyczy Wspólnoty i Szwajcarii) było lepiej, na przykład w Wielkiej Brytanii klientom przysługuje łącznie o 110 milionów euro mniej niż w Niemczech, choć połączeń lotniczych było tam o ponad 60 tysięcy więcej. W Hiszpanii liczba rejsów była o 40 tysięcy niższa, ale linie powinny wypłacić klientom o 311 milionów euro mniej.

Czytaj więcej: „Niemcy obiecują walczyć z chaosem na lotniskach”.

– W tym roku w Europie chaos w połączeniach lotniczych był tak duży jak nigdy dotąd, a niemieccy turyści odczuwali jego skutki szczególnie mocno – mówi Laura Kauczynski, ekspertka od praw pasażerskich w AirHelp. Jej zdaniem przyczyny tego stanu należy upatrywać nie tylko w licznych strajkach pracowników Ryanaira, ale przede wszystkim w bardzo ostrej walce między liniami, które chciały zastąpić upadłych przewoźników – Air Berlin i Niki. Niektóre linie wykupowały sloty na lotniskach, choć nie miały odpowiedniej liczby samolotów i pracowników, by je wykorzystać. A ponieważ z powodu wysokiego popytu na rynku nie ma wystarczającej liczby używanych lub leasingowanych samolotów, wielu przewoźników musiało odwoływać loty.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cała Szwajcaria pod jednym dachem

W organizowanych co dwa lata targach szwajcarskiej turystyki wzięło w tym roku udział jedenaścioro ...

Grecja – hotelarze policzyli ile stracą przez Cooka

315 milionów euro – tyle według Greckiej Izby Hotelarskiej stracą obiekty zakwaterowania w Grecji ...

Lotnisko w Hurghadzie z nowym terminalem

Terminal 2 na lotnisku w Hurghadzie ma obsługiwać 7,5 miliona pasażerów rocznie. Na jego ...

Centrala TUI do polskich biur podróży: Nie działamy nielegalnie

Organizacja niemieckich biur podróży i agentów turystycznych uważa, że nie jest dobrym adresatem skarg ...

Rusza kampania promująca Dolny Śląsk w Belgii

W związku z wprowadzeniem bezpośredniego połączenia lotniczego między Belgią a Wrocławiem, biuro Polskiej Organizacji ...

Grecja – kontrowersje wokół otwarcia Meczetu Zdobywców

W Atenach został otwarty dla zwiedzających XV-wieczny Fethiye Dżami, tzw. Meczet Zdobywców. To jeden ...