Zamek na Hradczanach najpopularniejszą atrakcją w Czechach

www.czechtourism.com

Najczęściej odwiedzanym miejscem w Czechach w 2018 roku był zamek na Hradczanach – zwiedziło go 2,4 miliona turystów. W pierwszej pięćdziesiątce znalazło się aż 11 ogrodów zoologicznych

Z 50 najczęściej odwiedzanych w ubiegłym roku atrakcji turystycznych w Czechach 15 znajduje się w Pradze – wynika z danych Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego CzechTourism. W pierwszej dziesiątce jest już sześć praskich atrakcji, a w pierwszej trójce są tylko praskie.

Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazł się zamek na Hradczanach, który odwiedziło 2,4 miliona gości, o 2,8 procent więcej niż w roku 2017. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio kolejka linowa z dzielnicy Malá Strana na wzgórze Petřín, z której skorzystały 2 miliony turystów (wzrost o 1,6 procent) i praskie zoo z wynikiem 1,4 miliona gości (spadek o 1,2 procent).

Czytaj także: „Czeska turystyka na plusie”.

Na kolejnych pozycjach uplasowały się: dawna huta Dolne Witkowice w Ostrawie (1,3 miliona turystów, brak danych za 2017 rok), park wodny Aquapalace Praha w Čestlicach (820 tysięcy, spadek o 1,9 procent), park wodny Aqualand Moravia w Pasohlávkach (792,8 tysiąca, wzrost o 9,9 procent), wieża widokowa na Petřínie w Pradze (697,6 tysiąca, spadek o 2,2 procent), synagoga Pinkasa w Pradze (682,1 tysiąca, wzrost o 1,1 procent), zoo w Zlinie (648,4 tysiąca, wzrost o 2,9 procent) i ratusz staromiejski w Pradze (599,5 tysiąca, wzrost o 58,8 procent), który zamyka pierwszą dziesiątkę.

W pierwszej pięćdziesiątce znalazło się aż 11 ogrodów zoologicznych, a także siedem świątyń (w tym trzy synagogi), sześć zamków i trzy aquaparki.

W Pradze, która była najpopularniejszym celem podróży, poza wymienionymi wyżej atrakcjami turyści zwiedzali także synagogę Klausową (469,5 tysiąca gości, miejsce 7.), synagogę Hiszpańską (465 tysięcy, miejsce 8.), ogród botaniczny (371,3 tysiąca, miejsce 9.) i Labirynt Luster na Petřínie (368,4 tysiąca, miejsce 10.).

Zobacz też: „Jeszcze więcej turystów w Pradze”.

CzechTourism podzielił również atrakcje turystyczne wedle kategorii. I tak na przykład w kategorii obiekty sakralne największą frekwencję odnotowała synagoga Pinkasa w Pradze (682,1 tysiąca zwiedzających), w kategorii miejsca pamięci – Kaplica Czaszek w Kutnej Horze (446,9 tysiąca), w kategorii muzea i galerie – Pałac Wystaw w Pradze (363,9 tysiąca), w kategorii architektura – Miejski Dom Reprezentacyjny w Pradze (123,3 tysiąca), w kategorii kultura ludowa – skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm, a w kategorii przyroda – wąwóz rzeki Kamienicy w Czeskiej Szwajcarii (402 tysiące).

W statystykach ujęto wizyty turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. CzechTourism zastrzega, że lista atrakcji nie jest pełna, a dane mają charakter orientacyjny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Asolo we Włoszech: Baseny tylko dla hoteli

Baseny marnują wodę i psują krajobraz – stwierdził burmistrz miasteczka Asolo na północy Włoch, ...

Francja – drugi dzień strajku kolejarzy

RER A, najbardziej ruchliwa linia podmiejska w Europie, i RER B będą kursowały normalnie. ...

Pomarańczowi wojownicy ranni i kontuzjowani

138 osób odniosło obrażenia podczas wczorajszej bitwy na pomarańcze, organizowanej co roku na zakończenie ...

Airbnb chce dawać wynajmującym udziały

Airbnb zwrócił się do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z prośbą o wyrażenie ...

Internetowi sprzedawcy usług turystycznych stają przed poważnymi wyzwaniami

Sprzedaż usług turystycznych przez internet nie rozwija się już tak dynamicznie jak dotychczas, a ...

Węgry szykują miliardy dla kolei

Węgry wydadzą do 2020 roku 4,8 miliarda euro na rozwój sieci kolejowej – zapowiada ...