Ministerstwo Turystyki Egiptu, na które powołuje się telewizja Nile TV International, podało, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku do kraju przyjechało około 1,7 miliona gości. Dla porównania, rok wcześniej było to około 1,2 miliona. Przychody z turystyki urosły do 1,6 miliarda dolarów (z 1,5 miliarda dolarów rok wcześniej).

Na wyjazd do Egiptu najliczniej decydują się Niemcy (227 tysięcy ludzi, wzrost o 35 procent rok do roku), Ukraińcy (226 tysięcy, wzrost o 138 procent) i Brytyjczycy (74 tysiące, wzrost o 16 procent). Telewizja podkreśla, że mimo zakazu lotów do Szarm el-Szejk, wydanego przez MSZ Zjednoczonego Królestwa po katastrofie samolotu Metrojet lecącego z Synaju do Sankt Petersburga, liczba brytyjskich turystów w Egipcie wciąż rośnie.

Narodowy Bank Egiptu informuje, że przychody z turystyki w 2016 spadły do 3,4 miliarda dolarów, czyli o 44,3 procent rok do roku. Dla przypomnienia, w rekordowym 2010 roku wpływy z sektora do kasy państwa wyniosły 11 miliardów dolarów. Wówczas kraj odwiedziło 14,7 miliona turystów.