Umowa została zawarta w czasie wizyty premiera Wołodymyra Hrojsmana, przebywającego w Turcji na zaproszenie Binali'ego Yildirima.

– Podpisaliśmy porozumienie, które pozwoli obywatelom obu krajów podróżować tylko na podstawie dowodu tożsamości – mówi premier Yildirim, cytowany przez cyfrowe wydanie dziennika Hurriyet Daily.

Szef tureckiego rządu tłumaczy, że z formalnego punktu widzenia umowa może zostać potraktowana jak zwolnienie z obowiązku wizowego. Wprowadzone ułatwienia mają pobudzić ruch turystyczny. Turcja cały czas poszukuje nowych możliwości zwiększenia liczby gości z Ukrainy i z Rosji, co ma zrekompensować potencjalny spadek liczby turystów z innych krajów europejskich.

W czasie wizyty podpisano też inne porozumienia o współpracy, a premier Hrojsman chwalił wolną wymianę handlową między oboma państwami. – Wizyta odbywa się w 25 rocznicę ustanowienia turecko-ukraińskich stosunków dyplomatycznych. Celem umowy jest ułatwienie podróżowania naszym obywatelom. Zostaną uruchomione loty z portów regionalnych, a wolny handel zwiększy wymianę handlową – zapowiada premier Ukrainy.