Zamachy przygotowywał terrorysta związany z organizacją Aqmi - odłamem Al-Kaidy działającej w Mauretanii, Algierii i Nigrze. Według kontrwywiadu wewnętrznego, młody Algierczyk, od pięciu lat mieszkający we Francji, planował zamachy w Luwrze, pod wieżą Eiffla, w popularnych dyskotekach Paryża, a także w czasie festiwalu teatralnego w Awinionie.

Według kontrwywiadu, to nie jest odosobniony przypadek. Francuski rząd chcąc zapobiec działalności tak zwanych „samotnych wilków", czyli młodych islamistów - takich jak sprawca kilku zabójstw przed kilkoma laty w rejonie Tuluzy, gdzie zginęli francuscy żołnierze, dzieci i nauczyciel ze szkoły żydowskiej - postanowił wydać zakaz opuszczania kraju osobom podejrzanym o to, że będą się starały przedostać do obozów szkolących przyszłych terrorystów.

Jednocześnie minister spraw wewnętrznych zamierza wzmóc kontrolę w internecie tych stron, które propagują dżihad, ideologię fundamentalizmu muzułmańskiego i przynoszą instrukcje dotyczące na przykład konstruowania ładunków wybuchowych domowej roboty. Zdaniem specjalistów, takie środki są niewystarczające i nieskuteczne w walce z terroryzmem.