Wichura utrudnia komunikację na północy Europy

Skandynawię nawiedziły potężne wichury. W Norwegii, Danii i Szwecji utrudnia to ruch samochodowy, kolejowy i samolotowy. Sztorm zatrzymał w portach statki i promy. Na sztormowy wiatr szykują się też Niemcy

Publikacja: 05.12.2013 09:15

Wichura utrudnia komunikację na północy Europy

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

W Norwegii prędkość wiatru w porywach przekracza 160 kilometrów na godzinę. Pada deszcz i marznący śnieg.

Zamknięto dla ruchu 10 odcinków dróg krajowych. Wstrzymano lokalne połączenia lotnicze i promowe. Doszło do wielu awarii sieci energetycznych. Nie lepiej jest w południowej Szwecji, choć tam huragan - któremu Szwedzi nadali imię "Sven - nie osiągnął jeszcze apogeum.

Najsilniejsze wichury są prognozowane na dzisiaj. W południe, na ponad 24 godziny, zostanie zamknięta droga z Malmö przez Ystad do Simrishamn. Nie kursuje większość promów z portów w Strömstad, Trelleborgu i Ystad, w tym do Świnoujścia.

W środkowej Szwecji spodziewane są obfite opady śniegu. Firmy energetyczne mobilizują siły w przewidywaniu licznych awarii. W Danii huragan otrzymał imię Bodil. Również tam zamknięto wiele odcinków dróg, wstrzymano też częściowo ruch kolejowy, promowy i samolotowy. Zamknięto dla ruchu most nad Sundem łączący Kopenhagę z Malmö.

Także północne Niemcy przygotowują się na potężne wichury nadciągające znad Atlantyku. Służby meteorologiczne ostrzegają, że dziś i jutro wiatr może wyrządzić poważne szkody.

Na niemieckim wybrzeżu Morza Północnego, a także na Bałtyku wiatr może osiągać w porywach prędkość do 170 kilometrów na godzinę, a w głębi lądu - do 140 kilometrów. W wielu szkołach na północy Niemiec na wszelki wypadek odwołano już zajęcia.

Wstrzymano też większość połączeń promowych. Niemiecka kolej spodziewa się poważnych utrudnień na torach. Najsilniejszy wiatr jest prognozowany w landach: Szlezwik Holsztyn, Dolna Saksonia, Hamburg, Brema i Meklemburgia-Pomorze Przednie. Wichury mogą tam łamać drzewa i zrywać dachy. W październiku przez północne Niemcy przeszły wichury o sile huraganu. Zginęło wówczas siedem osób.

Po południu w rejonach nadmorskich Zachodniego Pomorza południowo-zachodni wiatr osiągnie prędkość do 55 kilometrów na godzinę, a w porywach do stu kilometrów. W nocy prędkość wiatru wzrośnie do 60, a w porywach do 125, a nawet 135 kilometrów na godzinę.

Na wschodnim Wybrzeżu prędkość wiatru wyniesie 65, a w porywach do 130 kilometrów na godzinę. W północnej Polsce prędkość wiatru ma wynieść do 55 kilometrów, a w porywach do 110 kilometrów na godzinę.

W województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i łódzkim prędkość wiatru wyniesie 55, w porywach 95, a w nocy 110 kilometrów na godzinę. Na Dolnym Śląsku wiatr będzie wiał z prędkością 50, a w porywach 95 kilometrów na godzinę. Na Nizinie Szczecińskiej, Suwalszczyźnie i w Sudetach wichurze będą towarzyszyć opady śniegu, co miejscami spowoduje zawieje. IMGW ostrzega, że silny wiatr może spowodować duże szkody materialne, a także zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie rozwoju sytuacji pogodowej.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży