Wizz Air bliżej Rosji

Tanie linie zabiegają o otwarcie spółki w Rosji. Pierwsze loty z Moskwy - w przyszłym roku

Publikacja: 09.04.2013 10:35

Jak dowiedziała się gazeta "RBK Daily", węgierski przewoźnik złożył już w Moskwie dokumenty i planuje otworzyć biuro jeszcze w tym roku. Od lata 2014 r. Wizz Air chce rozpocząć rejsy - na początek oferując Rosjanom 15 - 20 tanich połączeń.

W ciągu roku Wizz Air Russia miałby przewieźć 750 tysięcy ludzi. Nie wiadomo jeszcze, z którego z trzech moskiewskich lotnisk - Szeremietiewo, Domodiedowo (prywatne) czy Wnukowo firma będzie korzystać. W parku ma mieć na początek trzy samoloty A320.

Najbardziej prawdopodobne jest, że Wizz Air będzie latać z Domodiedowa, z którym firma negocjuje już nie pierwszy rok. Przepustowość moskiewskich lotnisk to główna przeszkoda dla wielu zagranicznych przewoźników zainteresowanych dużym rosyjskim rynkiem.

W ubiegłym roku rosyjski urząd lotniczy odmówił Wizz Airowi na pozwolenia na loty na trasie Kijów - Moskwa oraz z Moskwy do Symferopola i Budapesztu.

Wizz Air powstał w Budapeszcie w 2003 r. Ma 39 samolotów A320 po 180 miejsc każdy. Głównym inwestorem jest amerykański fundusz Indigo Partners (był też właścicielem tanich linii rosyjskich Avianowa, które upadły w 2011 r.). W 2012 r linie Wizz Air przewiozły ok. 12 mln pasażerów.

Na rynku rosyjskim nie ma krajowego taniego przewoźnika. W tym roku loty rozpoczęła tania linia brytyjska EasyJet. Od kilku lat próbuje też wejść do Rosji największy tani przewoźnik europejski, irlandzki Ryanair.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek