Ratownicy zastali ponad 600 osób w pobliżu jeziora wulkanicznego w kraterze wulkanu - powiedział indonezyjskiej telewizji przedstawiciel wojska Arifianto. Byli to turyści, w większości obcokrajowcy, pochodzących z 26 krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Holandii, Tajlandii i Niemiec.

Sprowadzają oni turystów w bezpieczne miejsce. Ratownikom pomagają elitarne jednostki sił specjalnych. - Część turystów odniosła niegroźne obrażenia i jest w szoku wywołanym ostatnimi doświadczeniami, ale większość jest w dobrej kondycji - dodał.

W niedzielę rano tę część Lomboku nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4. Ziemia na zboczach wulkanu się osunęła, a jej masy zablokowały szlaki prowadzące na dół. W wyniku trzęsienia zginęło co najmniej 16 osób, a ponad 160 miało obrażenia. Trzęsienie zniszczyło też ponad 1,4 tysiąca domów.

Według amerykańskiej służby sejsmologicznej USGS epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 128 km na północny wschód od miasta Mataram. Indonezyjskie służby meteorologiczne odnotowały ponad 270 wstrząsów wtórnych.

Położony w parku narodowym Gunung Rinjani, liczący 3 726 metrów n.p.m. wulkan Rinjani jest popularnym miejscem trekingu.