- Nikt w UE nie jest zainteresowany blokowaniem liberalizacji wizowej dla Ukrainy i innych krajów - mówił Tusk na konferencji prasowej wieńczącej brukselski szczyt UE - Ukraina. - Mamy nadzieję, że możemy zakończyć ten proces w tym roku. To całkiem realistyczny i ostrożny optymizm, ale nie prognoza - dodał.

Tusk podkreślił, że Ukraina spełniła wszystkie kryteria zniesienia wiz. - Cieszę się, że wszystkie kraje UE zdecydowały, że Ukraina jest gotowa na reżim bezwizowy. Ta decyzja jest uznaniem dokonań Ukrainy, jeśli chodzi o spełnianie europejskich standardów - powiedział.

Zgodnie z decyzją ambasadorów państw UE, podjętą 17 listopada, liberalizacja wizowa dla Ukrainy wejdzie w życie równocześnie z reformą unijnych przepisów, która ma ułatwić Unii zawieszanie reżimu bezwizowego. Tusk powiedział, że negocjacje między instytucjami UE w sprawie tej reformy są na dobrej drodze. - Ale chcę podkreślić, że ta dyskusja nie dotyczy już Ukrainy, która wykonała swoje zadania doskonale. Rozmowy dotyczą unijnej polityki wizowej - powiedział.

O podjęcie przed końcem roku ostatecznych decyzji w sprawie zniesienia wiz zaapelował w czwartek do UE prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. - My odrobiliśmy swoje zadanie domowe w całości. Teraz prosimy europejskich partnerów, by wypełnili swoje zobowiązania - podkreślił.