Pierwotnie pomnik miał stanąć w Soczi, ale miejscowym władzom nie udało się znaleźć odpowiedniego miejsca dla gigantycznej rzeźby.

Spór wywołuje zarówno lokalizacja jak i przesłanie pomnika. Przeciwnicy projektu podkreślają, że Petersburg uchodzi za zwartą architektoniczną całość, której nie należy naruszać zbyt wysokimi konstrukcjami. Zwracają również uwagę, że figura Chrystusa ma mieć większe rozmiary niż ta górująca nad Rio de Janeiro. Przeciwna jest również Cerkiew. - Wznoszenie gigantycznych posagów stoi w sprzeczności z tradycją prawosławia - powiedziała Natalia Romodanowa z biura prasowego petersburskiej diecezji. Aleksander Pielin z departamentu relacji społecznych diecezji, wskazał wyspę na Morzu Bałtyckim jako możliwą lokalizację posągu. - W żadnym wypadku w samym mieście - podkreślił.

Zurab Cereteli jest gruzińskim rzeźbiarzem, tworzącym głównie w Rosji. Znany jest z monumentalnych, wzbudzających kontrowersje rzeźb. Dyskusyjne są również jego bliskie związki z władzami różnych rosyjskich miast, na zlecenie których najczęściej tworzy swoje rzeźby.