Po trzech latach od początku budowy zamontowano na nim stalową iglicę, sięgającą 310 metrów. Aby to uczcić, jeden z robotników wykonał tryumfalny taniec na najwyżej położonej belce, co sfilmowano z krążącego nad wieżowcem helikoptera.

500-tonowa stalowa iglica została zmontowana poza Londynem i dowieziona na miejsce pociągiem, bo Odłamek Szkła wznosi się tuż obok dworca London Bridge. Iglica wspina się od tarasu widokowego na 72 piętrze na wysokość dalszych ponad 20 kondygnacji. Montażu górnych pięter wieżowca i samej iglicy dokonano przy pomocy jeszcze wyższego dźwigu, którego podstawa wyrasta z ramy gmachu, w ponad połowie jego wysokości, na 55 piętrze.

Twórca Shard of Glass, Włoch Renzo Piano, przeszklił go w ten sposób, że 11 tysięcy tafli szkła będzie odbijać niebo nad Londynem. Wewnątrz architekt zaprojektował 33 windy, z czego 6 izolowanych, które nie staną w razie pożaru, lecz będą zwozić na dół mieszkańców. Bo Odłamek Szkła będzie tylko częściowo biurowcem - na wyższych piętrach powstanie hotel i 12 apartamentów po 10 milionów funtów.