Ruszył sezon żeglarski na jeziorach. Nowe inwestycje czekają na żeglarzy

Rozpoczął się sezon turystyczny na pojezierzach północnej Polski. Żeglarze będą mogli skorzystać z ukończonych właśnie ważnych inwestycji.

Publikacja: 03.05.2024 09:13

Na rozpoczynający się sezon mocno liczą właściciele mazurskich marin, hoteli i pensjonatów. Z kolei

Na rozpoczynający się sezon mocno liczą właściciele mazurskich marin, hoteli i pensjonatów. Z kolei żeglarze skorzystają z realizowanych na szlakach wodnych inwestycji

Foto: Janusz Lipiński

Na Mazurach 1 maja uroczyście otwarto most obrotowy w Giżycku. Imprezy związane z obchodami równoległych do majówki Dni Giżycka potrwają do soboty 4 maja.

Na rozpoczynający się sezon mocno liczą właściciele mazurskich marin, hoteli i pensjonatów. Branża turystyczna, wyjątkowo mocno poobijana skutkami pandemii, wciąż nie odrobiła strat. Z kolei żeglarze skorzystają z realizowanych na szlakach wodnych inwestycji.

Czytaj więcej

Mazury inwestują w poprawę szklaków żeglugowych i liczą na udany sezon

Przedsiębiorstwo Wody Polskie, które postanowiło zainwestować w poprawę żeglowności mazurskich jezior i kanałów blisko 300 mln zł, zakończyło właśnie remont jednego z najbardziej charakterystycznych dla regionu elementów szlaku żeglugowego – śluzy Guzianka I. W ubiegłym sezonie była ona zamknięta dla żeglarzy. Otwarta ma być również śluza Karwik.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich czeka na żeglarzy

W tym roku będzie można także korzystać z Kanału Łuczańskiego. To droga wodna głównego szlaku Pisz – Węgorzewo, łącząca jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. Mierzący nieco ponad 2 km Kanał Łuczański jest trzecim pod względem długości kanałem mazurskim, ustępuje w tym względzie jedynie Kanałowi Szymońskiemu i Jeglińskiemu. Zakończone w grudniu ub. roku prace kosztowały 69 mln zł.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest najpopularniejszym i najpiękniejszym szlakiem żeglugowym północno-wschodniej części Polski. Tak rozległego ciągu jezior, umożliwiającego uprawianie wszystkich rodzajów turystyki wodnej, a równocześnie tak urozmaiconego, nie ma w żadnym z państw Europy. Główny szlak Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu miasta Pisz, a kończy się na Kanale Węgorzewskim w Węgorzewie. Długość szlaku w linii prostej to 111 km.

Czytaj więcej

Na Mazurach otwarto po remoncie kolejne szlaki wodne

W miniony weekend sezon żeglugowy rozpoczął się na jeziorach w rejonie Augustowa. Głównym szlakiem jest liczący łącznie 102 km Kanał Augustowski (po stronie Ppolskiej ma 80 km), uznany w 1968 r, za zabytek techniki, który na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską, łącząc dorzecza Wisły i Niemna.

Płynący szlakiem kajakarze mijają jezioro Sajno,  Necko, Białe, Studzieniczne i płyną rzeką Czarna Hańcza. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Operatorem zorganizowanych rejsów statkami wycieczkowymi jest spółka Żegluga Augustowska, która co roku przewozi prawie 100 tys. pasażerów. W tym roku liczy na 10-procentowy wzrost frekwencji.

70 tys. osób na Kanale Elbląskim

W ubiegłym sezonie na Kanale Augustowskim dokonano ponad 9 tys. śluzowań, przepłynęło nim ponad 30 tys. jednostek. W tym roku Wody Polskie wprowadzają Wirtualny Informator Rzeczny, dzięki któremu za śluzowanie będzie można płacić aplikacją, którą można zainstalować w telefonie komórkowym.

Także w ubiegły weekend otwarty dla żeglarzy po zimowej przerwie został Kanał Elbląski, gdzie operatorem jest Żegluga Ostródzko-Elbląska. Statki spółki w ubiegłorocznym sezonie przewiozły 70 tys. osób. Jak podaje branżowy InfoShip, zbudowany w 1862 roku kanał jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem - w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Dla pokonania różnicy poziomów statki są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

Na Mazurach 1 maja uroczyście otwarto most obrotowy w Giżycku. Imprezy związane z obchodami równoległych do majówki Dni Giżycka potrwają do soboty 4 maja.

Na rozpoczynający się sezon mocno liczą właściciele mazurskich marin, hoteli i pensjonatów. Branża turystyczna, wyjątkowo mocno poobijana skutkami pandemii, wciąż nie odrobiła strat. Z kolei żeglarze skorzystają z realizowanych na szlakach wodnych inwestycji.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Warto zobaczyć
Opole zatrudniło testerów turystycznych. Czym się zajmą?
Warto zobaczyć
Zabytkowe pojazdy nie tylko dla turystów. Sezonowe linie na trasach
Materiał partnera
Muzeum Pamięci Sybiru z nagrodą Rady Europy
Warto zobaczyć
Jednonogi maszeruje w czasie
Warto zobaczyć
Prace Banksy’ego na Kazimierzu. Wystawa z miejską ścieżką dźwiękową