Maroko przedłuża zawieszenie międzynarodowych podróży lotniczych do 31 stycznia 2022 roku - podaje portal moroccoworldnews.com za marokańskim urzędem lotniczym (Office National Des Aéroports - ONDA).

Obowiązujący od 29 listopada zakaz lotów z i do Maroka, wprowadzony w związku z pojawieniem się bardzo zakaźnego Omikrona, miał być zniesiony po dwóch tygodniach, potem został jednak przedłużony do końca roku.

Od końca listopada linie lotnicze Royal Air Maroc specjalnymi lotami zwiozły do kraju tysiące Marokańczyków, którzy utknęli za granicą.

Czytaj więcej

Maroko zamknięte dla turystów do końca roku

W ramach walki z pandemią rząd odwołał również obchody sylwestrowe, wprowadzając godzinę policyjną od północy w sylwestra do 6 rano 1 stycznia. Ostatniego dnia roku restauracje i kawiarnie będą musiały się zamknąć o godzinie 23.30.

Przeciwko kolejnemu przedłużeniu zakazu lotów zaprotestowali właściciele firm turystycznych z pustynnego regionu Dara-Tafilalt, chętnie odwiedzanego przez turystów zimą. Protest opatrzony jest hasztagiem „SOS, support tourism, open the borders” (SOS, wspieraj turystykę, otwórz granice). Media społecznościowe obiegły zdjęcia przedsiębiorców pozujących z tym właśnie hasłem w niebieskiej dżelabie - tradycyjnym męskim ubraniu na Saharze.

Jak ogłosiło Ministerstwo Zdrowia, w Maroku trwa aktualnie trzecia fala pandemii, w której wariant Delta koronawirusa wypierany jest przez Omikrona (jego pierwszy przypadek zarejestrowany został w Maroku 15 grudnia).

W ubiegłym tygodniu liczba wykrytych zakażeń koronawirusem wzrosła w porównaniu z poprzednim tygodniem o 150 procent. Zdaniem przedstawicieli resortu trzecia fala będzie gwałtowniejsza, ale krótsza od poprzednich, a jej szczyt przypadnie na okres od 17 do 23 stycznia.

Wczoraj Marokańska Agencja Prasowa (L’Agence Marocaine de Presse - MAP) doniosła o 1184 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem z ostatnich 24 godzin.